"Časni sude, nemam problema, sve je redu", odgovorio je general Gotovina na pitanje malteškog suca Carmela Agiusa o njegovom zdravstvenom stanju u "fizičkom i mentalnom smislu" te ima li kakvih prigovora na boravak u pritvoru Haškog suda.
Statusna konferencija se, prema pravilima Haškog suda, mora održati svakih 120 dana, kako bi se omogućilo optuženom te dvjema stranama u postupku da rasprave pitanja vezana uz vođenje postupka.
Gotovinu je na statusnoj konferenciji zastupao njegov branitelj, američki odvjetnik hrvatskog podrijetla Luka Mišetić. Drugi branitelj, američki odvjetnik Gregory Kehoe nije bio nazočan statusnoj konferenciji, jer je kasnije u petak Tajništvo Haškog suda (ICTY) odobrilo Kehoeu da zastupa generala Ante Gotovinu u postupku pred tim sudom. U odvjetničkom timu generala Gotovine još su četiri zagrebačka odvjetnika Marin Ivanović, Ivo Farčić, Ante Vukorepa i Marijan Pedišić, koji zasad neće tražiti akreditaciju pred Haškim sudom. Oni su zaduženi za vođenje istraga i prikupljanje dokaza za obranu.
Na sjednici se raspravljalo o aktualnim podnescima optužbe i obrane, i rokovima vezanim uz te podneske, te o obvezi optužbe da braniteljima dostavlja popratni materijal uz optužnicu.
Sudac Agius je konstatirao kako je Tužiteljstvo 20. veljače podnijelo prijedlog za spajanje postupka protiv Gotovine s onim protiv generala Ivana Čermaka i Mladena Markača te za dopunu optužnice protiv Gotovine, kako bi se ona mogla objediniti s onom protiv dvojice generala.
Branitelj Mišetić je 4. travnja uložio odgovor na taj prijedlog u kojem se agrumentirano protivi spajanju postupka zbog potencijalnog sukoba interesa između optuženih i njihovih branitelja.
Također je izrazio protivljenje prijedlogu za dopunu optužnice, ističući, među inim, nekonzistenost Tužiteljstva, koje u postupku protiv Slobodana Miloševića tvrdi da je egzodus krajinskih Srba u Oluji 1995. bio organizirana evakuacija s ciljem da ih se naseli na Kosovu i u Republici Srpskoj, dok u postupku protiv Gotovine tvrdi kako se radilo o etničkom čišćenju.
Mišetić je od suca zatražio dodatno vrijeme za preliminare prigovore na formu optužnice i spajanje suđenja prema Pravilu 72. Pravilnika ICTY-a , rekaviši kako je "tek u srijedu shvatio da obrani teče i taj rok". Sudac Agius odobrio je taj zahtjev i pomaknuo rok za preliminarne prigovore do 21. travnja, a optužbi je dao rok do 28. travnja za konsolidirani odgovor na podneske obrane.
Drugo pitanje koje je raspravljano bila dostava popratnih dokaznih materijala obrani generala Gotovine, koje je Tužiteljstvo dužno dati na uvid u roku od 30 dana od prvog pojavljivanja pred sudom. Utvrđeno je kako je Mišetić 22. ožujka primio popratne materijale od "ad hoc" branitelja Gert-Jan Knoopsa, koji su njemu do tada dostavljeni od Tužiteljstva.
Predstavnici Tužiteljstva su objavili kako su odustali od svog ranijeg zahtjeva, kojim su tražili da branitelji moraju dobiti njihovo prethodno odobrenje za ispitivanje svjedoka optužbe.
Sudac Agius je zaključio kako "mnogo toga ovisi od toga hoće li doći do spajanja postupaka" te najavio donošenje zajedničke odluke o spajanju i prijedlogu dopune optužnice. "Sve treba riješiti u skladu s predmetom Čermak i Markač. Odluka će se odnositi na oba predmeta i onda ćemo vidjeti kako ćemo dalje", kazao je. Najavio je kako će se prije iduće statusne konferencije održati rasprava o planu rada uz konzultacije s obje strane, te da će se nakon Uskršnjih blagdana intenzivnije baviti obznanjivanjem dokaznog materijala.