Prema UN-ovim statistikama od protupješačkih mina ili streljiva zaostalog iz ratova u svijetu svake godine strada između 15 i 20 tisuća ljudi, a više od 80 posto žrtava su civili, među kojima je 20 posto djece. U svijetu su s tim problemom suočene 84 zemlje.
Mine "i dalje ubijaju svaki dan", ali "taj problem prošloga stoljeća mogao bi postati jedan od prvih uspjeha u ovome", rekao je Annan u govoru koji je održao u New Yorku u povodu prvoga Svjetskog dana upozoravanja na problem mina koji je organizirao UN.
Tom je prigodom organizirana i večera kojoj je bio cilj prikupiti sredstva za UN-ove programe protiv mina u cijelome svijetu.
Međunarodna konvencija iz 1997. koja zabranjuje uporabu protupješačkih mina i koju je ratificiralo 150 zemalja, "počinje donositi rezultate, a vlade, zemlje donatorice, nevladine organizacije i Ujedinjeni narodi sudjeluju u projektu bez presedana u više od 30 zemalja".
Proizvodnja i postavljanje mina smanjuju se, trgovina minama "gotovo je zaustavljena", zalihe su uništene, razminiranje ubrzano, a kampanje upozoravanja na problem mina sve su jače, nastavio je Annan.
"Svijet bez mina čini se mogućim za nekoliko godina, a ne za nekoliko desetljeća kako smo prije vjerovali", ali kako bi se taj cilj ostvario, dodao je, "svi moraju ostati mobilizirani".
Novac prikupljen na brojnim večerama koje je UN organizirao u svijetu mora biti namijenjen razminiranju u zemljama gdje su mine najveći problem: Afganistanu, Bosni i Hercegovini, Kambodži i Mozambiku, dodao je glavni tajnik UN-a.