"Hitno je potrebno zaključiti međunarodni sporazum čiji bi krajnji cilj bio stabiliziranje klimatskih promjena", rekao je Blair zaključujući posjet Novom Zelandu, u prvom redu posvećenom problemu globalnog zatopljenja.
No, "bez sudjelovanja Sjedinjenih Država te Kine i Indije, s brzo rastućim ekonomijama, nema rješenja", upozorio je britanski čelnik na konferenciji za novinare održanoj zajedno sa svojom novozelandskom kolegicom Helen Clark.
Protokol iz Kyota, koji su potpisale 34 industrijske zemlje u tom japanskom gradu 1997., odnosi se samo na industrijske zemlje koje u atmosferu emitiraju 56 posto štetnog ugljičnog dioksida. Zemlje u razvoju koje su ratificirale sporazum, a među njima su Kina i Indija, nemaju nikakvih obveza budući da emitiraju minimalnu količinu ugljičnog monoksida, dok problem predstavljaju Sjedinjene Države koje se silovito odupiru potpisivanju protokola zbog vlastite snažne industrije, a emitiraju čak 25 posto ugljičnog dioksida.
Na konferenciji o klimatskim promjenama u Wellingtonu u čijem je radu Blair sudjelovao iz Aucklanda zahvaljujući video vezi, britanski je premijer zemlje sudionice pozvao da iskoriste priliku koja će im se pružiti na sastanku zemalja članica G8 u srpnju u Sankt Peterburgu te na sastanku G8 + 5 u rujnu u Meksiku kako bi pokušale postići napredak kada je riječ o novom sporazumu. Sporazum, naime ističe 2012.
Blair smatra kako se ne može čekati još pet godina da bi se dogovorio novi sporazum. "Mislim da moramo djelovati što skorije", kazao je, jer će posljedice biti "apsolutno katastrofalne".
"Ni ja, a vjerujem ni ljudi iz moje generacije ne želimo na savjesti imati činjenicu da nismo ništa učinili kada je riječ o ovome problemu te da moja djeca i njihova djeca moraju živjeti s posljedicama koje su neminovne ako se ništa ne napravi", kazao je premijer.
Premijerova je izjava uslijedila nakon što je britanska vlada objavila izvješće o tomu da bi Velika Britanija do 2012. mogla smanjiti emisiju štetnih plinova za 12,5 posto.