Iz Plive još jednom, nakon današnjeg predstavljanja Actavisove ponude u Zagrebu, koji nudi 570 kuna za dionicu Plive, naglašavaju da tu ponudu drže "neatraktivnom kako za dioničare tako i za zaposlene, kao i s aspekta vrijednosti kompanije".
"Ako usporedimo slične transakcije u industriji, vidljivo je da su one rezultirale većom dobiti za vlasnike, uzevši u obzir sve relevantne financijske pokazatelje. Cilj konsolidacije je da kompanija iziđe jača - a mi u ovom trenutku ne vidimo da bi Pliva time ojačala", kažu iz Plive.
Osim brige o vlasnicima, ne smijemo ignorirati, kažu u Plivi, ni što bi potencijalno spajanje značilo za više od 6.000 Plivinih zaposlenika.
Iz Plive naglašavaju da će dio proizvodnje iz Dresdena i SAD-a biti prebačen u Zagreb te da se u drugom polugodištu ove godine očekuje veći obujam proizvodnje u Zagrebu, što vodi povećanju broja zaposlenih u proizvodnji.
Plivino vodstvo ističe i da je "Actavis zbog brojnih akvizicija u posljednjih par godina vrlo zadužena kompanija, pa je za očekivati da bi Pliva ovim spajanjem snosila teret Actavisovog duga".
Na bazi opsežnog vlastitog iskustva, u Plivi drže Actavisove planove o transferiranju proizvodnje i povećanju kapaciteta u Hrvatskoj nerealnim, s obzirom da se radi o kompleksnim procedurama u koje su uključena regulatorna tijela Republike Hrvatske i drugih zemalja, navodi se u Plivinoj objavi.
Ujedno naglašavaju da je, bez obzira što je u pretežito stranom vlasništvu, Pliva hrvatska kompanija, sa sjedištem u Zagrebu i menadžmentom koji je autonoman u donošenju svojih poslovnih odluka, poput poslovne strategije, mjesta i načina investiranja, odabira tržišta i slično.
To potkrepljuju činjenicom da su većinu kapitalnih investicija, vrijednih više od 300 milijuna dolara, poput novih pogona za oralne lijekove, pogona za azitromicin i novog istraživačkog instituta ostvarili u Hrvatskoj.
U slučaju postojanja jednog strateškog vlasnika, menadžment je u svojim odlukama izravno ovisan o njemu te se tada odluke o budućnosti donose negdje drugdje - a ne u Zagrebu! Actavis je i u svojim današnjim izjavama ponovio svoje planove prema kojima bi Pliva u Zagrebu postala centar srednje istočne Europe, dok je ona danas centar globalnog, a ne regionalnog poslovanja, ocjenjuju u Plivi.
Je li onda, pitaju se, "realno očekivati otvaranje novih radnih mjesta u Zagrebu ili je realnije očekivati njihovo smanjenje".
Predsjednik Uprave i glavni izvršni direktor Plive Željko Čović kratko je komentirao da "danas nismo čuli ništa novog glede Actavisove ponude te stoga i dalje ostajemo pri stajalištu da je islandski prijedlog neatraktivan. Uvjereni da će vrijednost kompanije temeljem naše strategije i dalje rasti", kazao je Čović.