Prema riječima glasnogovornice "Sigurne kuće Istra" Branke Žužić, žrtvama obiteljskog nasilja osigurana je pravna, psihološka i socijalna potpora i pomoć, a onim ženama koje odluče napustiti nasilnika namijenjena su dva funkcionalna prostora u dva istarska grada dok se i dalje traži rješenje za osiguranje trećeg tajnog skloništa.
Kako se danas čulo, organizacijsko-operativni tim, koji čine stručnjakinje te educirane i osposobljene volonterke, kontaktirat će sa žrtvama nasilja putem telefona, a u suradnji s policijom, pravosuđem i Centrima za socijalnu skrb poduzimat će potrebne mjere u njihovoj zaštiti.
"Da će Sigurna kuća imati dosta posla govori i podatak istarske policije, po kojemu je lani registrirano 612 počinitelja nasilja, a godinu ranije 515. Međutim, kako se radi o tamnim brojkama, broj nasilnika u svakodnevnom životu veći je tri do pet puta ", istaknula je Branka Žužić, glasnogovornica "Sigurne kuće Istra". Istaknula je kako podaci potvrđuju da je u Istri svaki dan najmanje jedna žena pretučena ili izložena drugom obliku nasilja.
Prema prijavama istarske policije, u prvih osam mjeseci 2005. na istarskim prekršajnim sudovima vodilo se 266 postupaka protiv nasilnika u obitelji, 2004. godine 373., a 2003. od srpnja, kada je stupio na snagu Zakon o zaštiti od nasilja u obitelji, 129 postupaka.
"Sigurnu kuću" osnovale su pulska udruga žena "Homo-Pula" i Centar za građanske inicijative Poreč, uz veliku potporu gradskih i županijskog povjerenstva za ravnopravnost spolova te Zavoda za javno zdravstvo Istarske županije.