ETA je u srijedu proglasila trajni prekid vatre koji nastupa 24. ožujka s ciljem pokretanja "demokratskog procesa" u Baskiji, pokrajini koju dijele Španjolska te manjim dijelom Francuska, a čiji bi narod trebao odlučiti o svojoj sudbini, vjerojatno referendumom.
U parlamentu je španjolski premijer Jose Luis Zapatero izrazio uvjerenost da će "odsad nada ujedinjavati Španjolce" kao što ih je nekad "ujedinjavao užas" zbog terorističkih akcija, no upozorio je da će "proces biti dug i težak".
"Mislim da smo svi pozvani da sudjelujemo u tom procesu, taj nas proces sve obvezuje", rekao je Zapatero, dok je potpredsjednica vlade Maria Teresa Fernandez de la Vega izrazila želju da objava ETA-e bude "početak kraja" nasilja.
Među uglavnom pozitivnim reakcijama odudara skeptična ocjena koju je izrekao Mariano Rajoy, predsjednik oporbene Narodne stranke, koji smatra da je to tek ETA-ina stanka "a ne i odricanje od kriminalne aktivnosti".
"Jedino važno priopćenje koje bi organizacija mogla prenijeti cijelom španjolskom društvu bila bi odluka o njezinu raspuštanju i obustavi kriminalnih aktivnosti", rekao je Rajoy.
U sličnom duhu i gotovo istim riječima ETA-inu odluku ocjenjuje i glasnogovornik španjolske biskupske konferencije.
ETA je u svome priopćenju pozvala Španjolsku i Francusku da "pozitivno odgovore" na novonastalu situaciju i okončaju policijsku represiju protiv njihova članstva, a u svojoj reakciji glasnogovornik francuskog ministarstva vanjskih poslova Jean-Baptiste Mattei kazao je kako ne želi "komentirati priopćenje ETA-e", ali da Pariz želi da "mir doista zavlada" u Baskiji.
Glasnogovornik je ponovio ranije riječi svoga premijera Dominiquea de Villepina da je "suradnja Francuske i Španjolske, kad je riječ o (borbi protiv) terorizma, uzorna".
Sinn Fein, sjevernoirska politička stranka, čije se vojno krilo, Irska Republikanska armija (IRA), odrekla oružane borbe 28. srpnja kada je poručila da će svoje ciljeve ostvarivati kroz politiku, pozdravila je prekid vatre.
"To je velik korak naprijed" i "povijesna prilika" za sve strane u sukobu koju trebaju iskoristiti, kazao je predsjednik Sinn Feina Gerry Adams.
Proglašenje prekida vatre prvi je korak u dugoočekivanom mirovnom procesu između španjolske vlade i ETA-e, koju Europska unija i SAD vode kao terorističku skupinu a ona je od 1968. godine u borbi za baskijsku neovisnost ubila 850 ljudi. Potpuni prekid vatre ETA je proglasila i u rujnu 1998. godine, no odustala je 15 mjeseci kasnije.