Za sustave vodoopskrbe i zaštite voda potrebno je u sljedećih deset godina uložiti oko 21 milijardu kuna, istaknuo je Šimičić. Pojasnio je da je potrebno pronaći izvore u visini od po oko milijardu kuna godišnje za te sustave, a da se sada godišnje iz naknada ostvaruje 600 tisuća kuna.
Opovrgnuo je bojazan od privatizacije izvora rezerviranih za javnu vodoopskrbu, a za privatizaciju infrastrukture Šimičić je rekao da su prema sadašnjem Zakonu o vodnom gospodarstvu modeli privatizacije široko postavljeni i da ih Strategija upravljanja vodama koja je prošla prvo čitanje u Hrvatskom saboru sužava kako bi ju onemogućila. Istaknuo je da Strategija zabranjuje privatizaciju vodnih resursa i da samo Hrvatski sabor to može promijeniti.
U Hrvatskoj priključenost na javne vodoopskrbne sustave kao jedine sigurne za opskrbu pitkom vodom iznosi oko 75 posto, a obveza Hrvatske je u deset godina dostići razinu europske opskrbljenosti od 90-95 posto za što će biti potrebno uložiti oko 10 milijardi kuna. "Naša je obveza da svaki stanovnik Hrvatske može koristiti pitku vodu iz javnih vodoopskrbnih sustava", rekao je Rajnović. Radi smanjenja troškova težit će se racionalizaciji, pa će se od sadašnjih 130 komunalnih društava za distribuciju vode morati doći na njih 20 do 25, dodao je.
Istaknuo je također da je sadašnja razina zaštite vode daleko ispod europskih normativa, pa je nužno u sljedećih 10 godina uložiti oko 12 milijardi kuna kako bi ostvarili da oko 70 posto sustava javne odvodnje u malim naseljima (do 2000 stanovnika), odnosno 100 posto sustava u naseljima preko 15.000 stanovnika bude izgrađeno s pripadajućim uređajima za pročišćavanje otpadnih voda.
U Hrvatskoj su gubici vode oko 44 posto, a tolerira se ispod 20 posto. Navodnjava se oko 9000 hektara zemljišta, a potencijali su 250.000 hektara. Rizik od poplave može se svesti na minimum samo stalnim ulaganjem u održavanje i dogradnju vodozaštitnih građevina, rekao je Rajnović, a uvođenjem vodnog doprinosa dobio se stabilan izvor financiranja.
Istaknuo je da je prosječna cijena vode u Hrvatskoj oko sedam kuna, što je pola europske cijene. Tu cijenu bit će nužno povisiti, cijena će se dizati postupno, zbog socijalne situacije stanovništva, rekao je Rajnović.