FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Svjetski meteorološki dan, 23. ožujka

ZAGREB, 22. ožujka 2006. (Hina) - Svjetski meteorološki dan, 23.ožujka, ove se godine obilježava na temu "Prevencija i ublažavanjeprirodnih katastrofa".
ZAGREB, 22. ožujka 2006. (Hina) - Svjetski meteorološki dan, 23. ožujka, ove se godine obilježava na temu "Prevencija i ublažavanje prirodnih katastrofa".

Svjetska meteorološka organizacija (SMO) i njezinih 187 članica, kao i meteorološke zajednice širom svijeta, obilježavaju 23. ožujka Svjetski meteorološki dan jer je toga dana 1950. stupila na snagu konvencija kojom je stvorena ta organizacija.

"Prevencija i ublažavanje prirodnih katastrofa" tema je ove godine zbog činjenice da je 90 posto svih prirodnih nepogoda neposredno ili posredno posljedica vremena i klime, a nacionalne meteorološke službe i meteorološka zajednica u cjelini imaju važnu ulogu u prevenciji, pripremljenosti i ublažavanju prirodnih katastrofa, rekla je Hini mr. sc. Alice Bajić, predsjednica Hrvatskog meteorološkog društva.

U razdoblju od 1992. do 2001. prirodne katastrofe širom svijeta uzrokovale su više od 622.000 smrtnih slučajeva, a utjecale su na život preko dvije milijarde ljudi. Ekonomski gubitak od meteoroloških i hidroloških katastrofa iznosio je 466 milijardi američkih dolara, što je činilo oko 65 posto ukupnog gubitka od svih prirodnih katastrofa u tom razdoblju.

S obzirom na to da se prirodne nepogode ne mogu izbjeći, rana upozorenja, s mjerama prevencije i ublažavanja, mogu ih spriječiti da ne postanu katastrofe. Svjetska meteorološka organizacija i državne meteorološke i hidrološke službe tomu znatno pridonose - pri identifikaciji i procjeni rizika od katastrofa, te osiguranju ranih upozorenja.

Osnovni je uvjet pripravnosti za katastrofe dobro funkcioniranje sustava ranih upozorenja, sposobnog da na vrijeme izda preciznu i pouzdanu informaciju za ugroženo pučanstvo. Centri SMO-a, uključujući tri Svjetska meteorološka centra i 40 Regionalnih specijaliziranih meteoroloških centara, osiguravaju sve nacije potrebnom globalnom operativnom infrastrukturom za opažanje, detektiranje, modeliranje, prognoziranje i izdavanje ranih upozorenja za široki spektar nepogoda.

I ove godine Svjetski meteorološki dan u Hrvatskoj zajednički će obilježiti Državni hidrometeorološki zavod, Hrvatsko meteorološko društvo i Geofizički odsjek Prirodoslovno-matematičkog fakulteta zagrebačkog Sveučilišta prigodnim stručnim predavanjima. Hrvatsko meteorološko društvo i ove će godine izdati prigodnu omotnicu i žig, te dodijeliti nagrade najboljim meteorološkim motriteljima.

VEZANE OBJAVE

An unhandled error has occurred. Reload 🗙