Izložbom je predstavljen atlas vukovarskoga vlastelinstva s pripadajućim naseljima, a riječ je o 34 sela i gradu Vukovaru.
Kustos osječkoga Muzeja Slavonije povjesničar Ante Grubišić, koji je ujedno i priređivač Atlasa, rekao je kako je nastanak Atlasa inicirao Johann Ferdinand, grof od Kueffsteina, prvi vlasnik vlastelinstva, koji je izradu povjerio carskom akademskom inženjeru Johannu Philiphu Frastu.
U Atlasu je 25 rukom nacrtanih karata i jedna tiskana karta Sclavoniae Regnum (Kraljevina Slavonija), koja služi za ilustraciju položaja vlastelinstva Vukovar u širem prostoru.
Atlas je od konca 1947. godine pohranjen u osječkom Muzeju Slavonije i nalazi se, kao reprezentativni primjerak, u fundusu kartografske zbirke.
Cjelinu s Atlasom čini i rukopisna knjiga Erklaerung der vuckovarer Mappen (tumačenje vukovarskih karata), pohranjena u zbirci povijesnih dokumenata Gradskog muzeja Vukovar.
"Ta dva predmeta u luksuznom uvezu od teleće kože, ukrašena zlatotiskom, ne predstavljaju samo važan spomenik kulturnoga naslijeđa, nego su i jedan od najvažnijih dokumentarnih kartografskih izvora i dokumentiraju gospodarsko stanje te prirodna bogatstva na sjevernom dijelu današnje Vukovarsko-srijemske županije", istaknuo je Grubišić.
Izdavanje Atlasa nastavak je iznimne suradnje dviju muzejskih institucija kojom se željelo objediniti građu tih dvaju muzeja, kartografskoga dijela i popratne dokumentacije, čime bi ona i fizički postala integrirana.
Tako bi postala dostupna stručnoj, ali i široj javnosti, a kako djelo ne bi izgubilo na reprezentativnosti, tiskano je u velikom formatu i prigodno uvezano.
Izložbu je priredio osječki Muzej Slavonije, organizirao ju je vukovarski Gradski muzej, a otvorio vukovarski gradonačelik Tomislav Šota.
Izložba će biti otvorena mjesec dana.