FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

"Anagram" - internetski projekt Zagrebačke slavističke škole

ZAGREB, 21. ožujka 2006. (Hina) - Na internetskim stranicama Zagrebačkeslavističke škole pokrenut je nedavno jedinstven projekt "Anagram"kako bi se na jednome mjestu okupili autorski tekstovi o pojedinimpodručjima hrvatskoga jezika, književnosti i kulture, izvijestio jedanas voditelj škole Krešimir Bagić.
ZAGREB, 21. ožujka 2006. (Hina) - Na internetskim stranicama Zagrebačke slavističke škole pokrenut je nedavno jedinstven projekt "Anagram" kako bi se na jednome mjestu okupili autorski tekstovi o pojedinim područjima hrvatskoga jezika, književnosti i kulture, izvijestio je danas voditelj škole Krešimir Bagić.

Kako se ističe u najavi projekta, retorički pojam anagram, koji označuje figuru u kojoj se premetanjem fonema jedne riječi ili sintagme konstruira druga riječ ili sintagma, odabran je za naziv projekta jer se htjelo naglastiti da je u svakoj tematizaciji jezika, književnih i kulturnih praksi neizbježiv udio domišljanja, konceptualiziranja, pisanja i brisanja, preispisivanja, diskurzivnog udvajanja ili premještanja koji analitičkom subjektu omogućuju da uopće oblikuje svoj iskaz.

"Anagram" donosi četrdesetak tekstova razvrstanih u devet rubrika, a tekstove, uz ostale, potpisuju Josip Užarević, Branko Vuletić, Ranko Matasović, Krešimir Bagić, Tatjana Jukić, Helena Sablić-Tomić, Ivo Pranjković, Krešimir Nemec, Boris Senker, Stjepan Damjanović, Pavao Pavličić, Maša Grdešić i Tvrtko Vuković.

Namjera je uredništva da taj internetski projekt preraste u općekroatistički portal, a "Anagram" u svojevrsnu elektroničku biblioteku biranih tekstova koja će postati susretište stranih slavista, domaćih jezikoslovaca, književnih znanstvenika, kulturologa, književnika, kritičara, studenata i dr.

Internetske stranice Zagrebačke slavističke škole (www.hrvatskiplus.org) od početka su zamišljene kao mjesto na kojemu će, uz uslužne obavijesti o Školi i njezinim programima, biti objavljivani različiti prilozi o povijesti i suvremenome stanju hrvatskoga jezika, književnosti i kulture.

Na mrežu su stavljene bibliografije svih hrvatskih rječnika, pravopisa i gramatika, esej o hrvatskim pismima, mnoštvo prikaza i kritika suvremene jezikoslovne i književnoznanstvene produkcije, portreti istaknutih slavista i prevoditelja s hrvatskoga.

VEZANE OBJAVE

An unhandled error has occurred. Reload 🗙