Pravobraniteljica Lukač-Koritnik priopćila je danas da je Zakonom o ravnopravnosti spolova zabranjena diskriminacija na temelju bračnog i obiteljskog statusa te u zapošljavanju i radu u javnom i privatnom životu. Stoga upozorava da bi takav postupak prema tumaču za gluhonijeme Dubravki Naumovski značio kršenje zakona i ustavnih odredaba o zabrani bilo koje diskriminacije.
Urednik Religijskog programa pater Trstenjak izjavio je za Hinu da kao urednik nikad nije vodio evidenciju o bračnom stanju suradnika, među kojima ima i rastavljenih. No dodao je da je prošli tjedan bilo dosta telefonskih poziva gledatelja koji su prosvjedovali zbog pojave Dubravke Naumovski u prijenosu svete mise pa je nakon toga nazvao suradnicu i rekao joj kako je bolje da neko vrijeme, dok se stanje ne smiri, prekinu suradnju.
"Žao mi je što se tako dogodilo, ali zbog pritiska gledatelja morao sam nešto učiniti", kazao je, dodavši kako gledatelji smatraju da svetu misu gluhonijemima mogu tumačiti samo osobe koje žive u skladu s očekivanjima gledatelja svete mise.
Izjavio je da se slaže s pravobraniteljicom da je diskriminacija zabranjena po spolu ili bračnom odnosu, no podsjetio je da Dubravka Naumovski s redakcijom Relgijskog programa nije imala nikakav ugovor o radu, nego da je povremeno bila vanjska suradnica za tumačenje mise gluhonijemima.
Ravnatelj HRT-a Mirko Galić nije želio komentirati taj slučaj, rekavši da o njemu nema sve podatke i da zapravo ne zna o čemu je riječ, jer nitko od nadređenih još nije razgovarao s Trstenjakom.
Ako je istinito to što se navodilo u medijima, razlog otkazu nikako ne bi smjela biti rastava braka, odnosno nečiji privatni život", kazao je Galić.
Dodao je da se HRT u radu treba voditi svjetovnim, a ne crkvenim pravilima. To treba vrijeditii i za religijski program jer je riječ o dijelu javne televizije, ustvrdio je Galić.