Na upit novinara jesu li takve inicijative ishitrene i mogu li štetiti, Mesić je ocijenio da sigurno jesu jer nitko ne misli o tome koliko ima onih koji sada čekaju suđenje u Hagu, a najveći dio ih je bio na strani agresora. "Zamislite tko će njih suditi, jesmo li sigurni da ćemo dobiti pravedne i poštene presude", rekao je predsjednik Mesić u svojem uredu, gdje je primio slušatelje Radija 101.
Ocijenio je da je sada nemoguće ukinuti Haški sud, pogotovo zato što pravosuđa u našoj regiji još nisu dosegnula razinu civiliziranog, europskog suđenja.
Govoreći skupini slušatelja Radija 101, što je izravno išlo u eter iz njegova ureda, predsjednik Mesić je rekao kako misli da je hrvatsko pravosuđe dostiglo tu razinu da može civilizacijski lege artis obaviti taj veliki posao.
"Što se Hrvatske tiče, mi možemo inzistirati i tražiti da se prebace suđenja, a Haški tribunal će to ocijeniti i vidjeti za one slučajeve koje mi možemo preuzeti da nam prepuste", rekao je Mesić.
Ocijenio je da nije siguran da pravosuđa drugih država bivše Jugoslavije mogu provesti pravedna i poštena suđenja.
"Prema tome, ako netko apelira da se puste svi zločinci koji su činili zločine na agresorskoj strani, neka to javno kaže, a ne da se ukida Haški tribunal. Neka kažu neka ih se pusti pa neka im se sudi", rekao je, upitavši kome i gdje suditi - Karadžiću u Republici Srpskoj ili Srbiji, ili pak Mladiću u Srbiji. "Pa neka to kažu. Ja sam protiv toga", istaknuo je hrvatski predsjednik, odgovarajući na pitanje glavne urednice Radija 101 Zrinke Vrabec-Mojzeš glede jučerašnje najave odvjetnice Vesne Alaburić za pokretanje inicijative odvjetnika iz Hrvatske za ukinuće Haškoga suda.
Po riječima novinarke, Vesna Alaburić iznijela je stajalište da sada, kada je većina glavnih aktera pomrla, taj sud više nema smisla te da ne pridonosi stvaranju mira i katarze među narodima bivše Jugoslavije.
Mesić je, na upit, dodao da vrlo rado s tim odvjetnicima može razgovarati.
Na upit novinara koji su pratili njegov susret sa slušateljima Radija 101 što je s Hrvatima haškim optuženicima iz BiH koji strahuju da bi im se tada sudilo u Sarajevu, a kazne možda služili u Zenici, Mesić je odgovorio kako "nema nikakve bojazni" da se to može dogoditi jer je sada nemoguće ukinuti Haški sud s obzirom na stanje pravosuđa u drugim državama bivše Jugoslavije.