Sindikati, oporbena ljevica i srednjoškolski i studentski pokreti ujedinili su svoje snage u subotu koja je presudan dan u odmjeravanju snaga koje je počelo prije dva mjeseca zbog Ugovora o prvom zapošljavanju (CPE) koji, po njihovu mišljenju, znači nesigurnost za mlade.
Organizatori tvrde da su sigurni da će na ulice izaći čak 1,5 milijun ljudi.
Diljem zemlje organizirano je ukupno 150 prosvjeda. Najveći se treba održati u Parizu s početkom u 13.30 sati po srednjoeuropskom vremenu, u prilikama povećanog opreza nakon žestokih okršaja do kojih je došlo u četvrtak, tijekom prosvjeda u četvrti u kojoj je ugledno sveučilište Sorbona.
Organizatori prosvjeda žele premašiti brojku od 7. ožujka kada je protiv CPE-a na ulice izašlo između 400.000 i milijun ljudi, tražeći da se povuče ugovor o zapošljavanju mladih do 26 godina koji poslodavcu dopušta da ih otpusti u prve dvije godine bez ikakva obrazloženja.
Stanje je vrlo napeto i glasila ga već danima uspoređuju sa studentskom pobunom iz svibnja 1968.
Dvije trećine od 84 sveučilišta zatvorene su ili rade s prekidima zbog prosvjeda protiv CPE-a, dok u petak nije radilo stotinjak srednjih škola u zemlji. Sorbona, simbol pobune iz svibnja 68. zatvorena je do daljnjeg.
Predsjednik Jacques Chirac pozvao je u petak na smirivanje stanja i potaknuo sve strane da "čim prije" počnu dijalog radi izlaska iz krize.
Dominique de Villepin zasad ne popušta i tvrdi da će CPE omogućiti da se smanji nezaposlenost mladih, među kojima je na tržištu rada četvrtina mlađih od 25 godina.
Sindikati, studenti i srednjoškolci odbijaju dijalog dok se ne povuče CPE i upozoravaju da će, ne naiđu li na razumijevanje, ubaciti u "veću brzinu", najavljujući mogućnost općeg štrajka, možda u tjednu od 27. ožujka.