Izloženo je 29 nagrađenih radova i radova s priznanjem te jedanaest majstorskih radova, odabranih s natječaja koji je poljsko Ministarstvo vanjskih poslova raspisalo prije godinu dana.
Geslo pod kojim se proveo natječaj, ujedno i tema koju su umjetnici morali uobličiti na plakatu, bilo je "Mi narodi Ujedinjenih naroda. Šezdeset godina međunarodne solidarnosti".
Natječaj je bio namijenjen mladim stvarateljima, no pozvani su i renomirani poljski grafičari s autorskim radovima. Sudjelovalo je pedesetak umjetnika s osamdeset radova.
Dizajneri su bili potaknuti, ali i ograničeni zadanim geslom, a rezultat je izložba koja je već gostovala u mnogim europskim metropolama, rekao je ravnatelj "Mimare" Tugomir Lukšić.
Podsjetio je da je poljski plakat doživio uzlet poslije 1950., kada se na Akademiji likovnih umjetnosti osnovao zaseban studij plakata.
Otvorivši izložbu, poljski veleposlanik u Hrvatskoj Kazimierz Kopyra ocijenio je da je izložba zanimljiva i zato što se na jednom mjestu može vidjeti stvaralaštvo renomiranih i mladih autora.
Poljski plakat odavno je međunarodno priznat stoga i ne čudi da je 1968. u Varšavi otvoren prvi Muzej plakata u svijetu, istaknuo je.
Taj muzej danas posjeduje jednu od najvećih zbirki umjetničkog plakata poljskih i inozemnih autora, s više od 54.000 naslova.
Među izloženim radovima u "Mimari" su i prvonagrađeni plakat Anite Wasik, drugonagrađeni Lukasz Rayski i trećenagrađeni Marije Skotnicke.
Izložba će biti otvorena do 26. ožujka.