"Svi se slažu da se stanje prije 1999. neodrživo kao osnova za budućnost, i stoga je put Kosova prema neovisnosti gotovo neizbježan", rekao je Straw na konferenciji za novinare u Salzburgu, gdje sudjeluje na neformalnom sastanku ministara vanjskih poslova EU-a.
U subotu, drugi dan neformalnog sastanka na dnevnom redu je europska perspektiva zapadnog Balkana, a rasprava će početi upravo o Kosovu.
U petak su ministri razmijenili mišljenja o daljnjoj financijskoj pomoći palestinskim vlastima nakon pobjede Hamasa na izborima te o iranskom nuklearnom programu.
Šefovi diplomacija su poručili Hamasu da neće popustiti u svojim zahtjevima da se mora odreći nasilja i priznati pravo Izraela na opstojnost. EU je najveći svjetski donator Palestincima, godišnje im daje oko 500 milijuna eura financijske pomoći, što bi moglo doći u pitanje ako Hamas ne prihvati poruku.
Što se tiče Irana, istaknuto je da još uvijek postoji maneverski prostor za diplomatsko rješenje za pitanje nuklearnog programa za koje Teheran tvrdi da je isključivo u mirnodopske svrhe, u što međunarodna zajednica nije uvjerena. "Uporaba nuklearne energije u mirnodopske svrhe je legitimna, ali se moraju odagnati sumnje u namjene toga programa", rekla je austrijska ministrica vanjskih poslova Ursula Plasssnik.
Iranski nuklearni program naći će se sljedeći tjedan pred Vijećem sigurnosti UN-a nakon što je Međunarodna agencija za atomsku energiju izvijestila da ne može provjeriti da su iranski nuklerni planovi isključivo za mirnodopske svrhe.