Njujorški Dow Jones indeks oslabio je 0,3 posto, na 10.972 bodova. Tehnološki Nasdaq oslabio je 0,8 posto, na 2.249 bodova - obilježivši tako šesti dan uzastopnog pada vrijednosti, što je najdulje razdoblje u proteklih 14 mjeseci.
Na tržištu je prevladao oprez pred današnju objavu podatka o američkoj zaposlenosti, koja će utjecati na odluku američke središnje banke o nastavku podizanja kamatnih stopa. Ulagače zabrinjavaju i velike oscilacije cijena nafte.
"Ako podatak o zaposlenosti ne pokaže njezin snažan skok, Fed će morati biti agresivniji u podizanju kamatnih stopa", rekao je Jeff Kleintop, strateg pri PNC Advisorsu.
Očekuje se da bi broj radnih mjesta u SAD-u u veljači trebao porasti za 210.000. Taj podatak ključan je signal o gospodarskom rastu i inflaciji mjerenoj rastom plaća, a to su faktori koji će značajno utjecati na Fedove odluke o monetarnoj politici, kažu analitičari.
Još jedan razlog za zabrinutost oko inflacije predstavlja cijena nafte. Barel sirove nafte poskupio je u četvrtak za 45 centi, na 60,47 dolara, a tijekom trgovanja dosegnuo je i 60,9 dolara. Zabrinutosti oko velikih oscilacija cijena nafte pritisnuli su dionice Exxon Mobila, koje su oslabile 1,3 posto.
Ipak, najveća gubitnica bila je dionica pretraživača Interneta Googlea, koja je oslabila 3,1 posto, na 343 dolara, nakon što joj je UBS snizio investicijski rejting.
Na europskim burzama cijene dionica oporavile su se u četvrtak nakon dva dana korekcija kako su popustile zabrinutosti oko posljedica viših kamatnih stopa na poslovanje korporacija. Najviše su se kupovale dionice automobilskih i farmaceutskih kompanija. U takvim uvjetima londonski Ftse indeks porastao je 0,7 posto, na 5.856 bodova. Frankfurtski DAX poskočio je za više od jedan posto, na 5.732 boda.