"Razmišljamo o pokretanju postupka protiv banaka i velikog povećanja njihovih tarifa. Dovoljno je dokaza da među njima postoji kartelni dogovor, a očekujemo i potporu centralne banke kao jednog od regulatora", rekla je za poslovni dnevnik "Finance" od srijede Breda Kutin, predsjednica Saveza za zaštitu potrošača (ZPS), udruge koja je uključena i u projekt monitoringa cijena robe i usluga u razdoblju do početka iduće godine, kada bi Slovenija trebala preuzeti euro.
Veliko nezadovoljstvo banke su izazvale posebno uvođenjem tarife od 0,33 eura za svako dizanje gotovine s bankomata nekoliko dana pred početak obveznog označavanja cijena u europskoj valuti i slovenskim tolarima.
To je najprije uvela Nova Ljubljanska banka (NLB), a njen potez slijedile su i sve ostale. Isto povećane su tarife za troškova vođenja bankovnih računa te za plaćanje uplatnica u bankama i poštama.
Dok svojim klijentima skupo naplaćuju usluge, banke na sredstva klijenata na njihovim računima po viđenju plaćaju minimalnih 0,2 posto kamata.
ZPS tvrdi da se u drugim zemljama Europske unije podizanje gotovine s bankomata ne naplaćuje, te da je iluzorno očekivati da će svi uplatnice plaćati elektroničkim putem, što je besplatno.
ZPS tvrdi da u Sloveniji pojam zaštite tržišnog natjecanja nije do kraja pojašnjen jer se ne odnosi samo na stvaranje istih uvjeta za poslovne subjekte nego i na stvaranje "konkurentnih uvjeta koji će koristiti potrošačima".
Veliko povećanje cijena početkom ove godine zabilježeno je i na području pekarskih proizvoda, navode "Finance", pa se neki analitičari boje da bi vrijeme do uvođenja eura moglo izazvati i poskupljenja do 20 posto koja bi bila "prikrivena", odnosno nezabilježena u službenoj stopi inflacije.
(Hina) xfl yds