"Očekujemo da ćete napokon djelovati u interesu europske industrije cipela", navodi se u apelu udruženja talijanskih proizvođača cipela ANCI.
Mandelson je predložio zaštitnu carinu za uvoz cipela iz Kine i Vijetnama u visini 20 posto. Carina za cipele iz Kine trebala bi iznositi 19,4 posto a ona za cipele iz Vijetnama 16,8, posto a trebala bi se uvoditi postupno u razdoblju od šest mjeseci. Dječje i sportske cipele visoke kvalitete trebale bi po Mandelsonu biti izuzete iz te mjere.
Povjerenik EU za trgovinu ustvrdio je da postoje nedvosmisleni dokazi da te dvije azijske zemlje uz pomoć države prodaju svoju robu na europskom tržištu po dampinškim cijenama, nanoseći europskoj industriji tešku štetu.
Talijanski pak proizvođači smatraju da bi zaštitne carine trebale iznositi minimalno 50 posto. "Kada se u prošlosti suočavao s neprihvatljivim situacijama, EU je usvajao zaštitne carine i do razine od 100 posto", podsjetio je predsjednik ANCI-ja Rossano Soldini.
Neprihvatljivo je da su iz obveze plaćanja carina izuzete dječje cipele do veličine 37 i sportske cipele, dodaje on, optužujući Mandelsona da je pod kontrolom uvozničkog lobija.
Talijanski proizvođači cipela planiraju veliku propagandnu kampanju u najvećim europskim listovima kako bi senzibilizirali javnost za tu temu.
Talijanska industrija tekstila i odjeće ukinula je u protekle dvije godine 45 tisuća radnih mjesta a ugroženo ih je još 100 tisuća, upozorava njezino udruženje Sistema Moda, uz napomenu da se 28 tisuća kompanija suočava s prijetnjom stečaja.