"Takav prikaz situacije je jednostavno pogrešan", komentirao je glasnogovornik vlade Ulrich Wilhelm tvrdnje NYT-a po kojima su djelatnici BND-a mjesec dana prije američke invazije na Irak vlastima u Washingtonu predale dokument koji je sadržavao tajne planove obrane glavnog stožera Sadama Huseina.
"Njemačka vlada nikad nije posjedovala takav dokument", smatra Wilhelm te je dodao da Berlin isto tako nije bio upućen u održavanje navodnog sastanka Sadama Huseina s vrhovništvom iračke vojske u prosincu 2002. na kojem je spomenuti obrambeni plan i nastao.
Kako tvrdi NYT, plan koji su Nijemci navodno proslijedili američkom vojnom vrhu sadržavao je značajne informacije poput onih o razmještanju Huseinovih elitnih postrojbi unutar Bagdada.
Njemačka parlamentarna oporba, koja već neko vrijeme razmatra pokretanje istražnog povjerenstva koje bi utvrdilo ulogu njemačkih obavještajaca u događajima tijekom početka rata u Iraku, zatražila je u ponedjeljak sazivanje kontrolnog odbora Bundestaga koji bi utvrdio točnost napisa NYT-a.
"Ukoliko se ove tvrdnje pokažu točnima, onda imamo jedan dramatičan obrat situacije", izjavio je untarnjopolitički glasnogovornik Liberalno demokratske stranke (FDP) Max Stadler.
Službeni Berlin je do sada nijekao bilo kakvu umiješanost svojih obavještajaca u ratna zbivanja u Iraku. Službeno stajalište sadašnje vlade Angele Merkel (Kršćansko demokratska unija) i njezina prethodnika Gerharda Schroedera (Socijaldemokratska stranka Njemačke) je potpuno nemiješanje u ratna zbivanja u Iraku.