Ugovori o prodaji oružja, koji uključuju i neke napredne oružane sustave, mogli bi biti najveći koji su sklopljeni u dva mandata Busheve administracije. Sporazumi o vojnoj suradnji osigurali bi 30.4 milijardi dolara vrijednu pomoć SAD Izraelu i 13 milijardi Egiptu u idućih 10 godina, što oboje predstavlja značajno povećanje vojne pomoći, kazali su dužnosnici.
The Washington Post navodi kako bi prodaja oružja Saudijskoj Arabiji mogla uključivati projektile zrak-zrak i tzv. "pametne", navođene bombe. Većina oružja za šest zemalja Vijeća za zaljevsku suradnju - Saudijsku Arabiju, UAE, Kuvajt, Katar, Bahrein i Oman bila bi za obrambene namjene.
Američki dužnosnici kažu kako je zajednički cilj paketa vojne pomoći i ugovora o prodaji oružja jačanje prozapadnih zemalja protiv Irana u vrijeme kada režim u Teheranu želi proširiti svoju moć u regiji, navodi Post.
Ugovore o prodaji oružja i pružanju vojne pomoći trebao bi na jesen odobriti Kongres, u kojem je protekloga tjedna o tome održan niz zatvorenih razgovora.
The New York Times piše kako među zastupnicima u Kongresu, ali i među dužnosnicima administracije, postoji zabrinutost zbog veličine ugovora sa Saudijskom Arabijom i naprednih oružanih sustava koji on uključuje, u svjetlu novih informacija o upitnoj ulozi Rijada u Iraku, gdje pruža pomoć sunitskim snagama. To bi moglo potaknuti kritičare u Kongresu da se suprotstave sporazumu.
Zbog američkog oružja namijenjenog Saudijcima, nervozu je pokazao i Izrael i njegovi zagovornici u Kongresu, no ona je umirena s paketom od 30 milijardi dolara pomoći, navodi NYT.
Dužnosnici najavljuju kako će državna tajnica Condoleezza Rice i ministar obrane Rober Gates idućeg tjedna, tijekom zajedničkog posjeta Saudijskoj Arabiji, izvršiti pritisak na svoje domaćine da preuzmu konstruktivniju ulogu u Iraku i pruže pomoć većinskoj šijitskoj vladi, premijera Nourija al Malikija.
(Hina) xdh ymaš