Desno krilo Republikanske stranke vršilo je pritisak na Busha da pomiluje Libbyja, bivšeg šefa kabineta potpredsjednika Dicka Cheneyja, osuđenog na dvije i pol godine zatvora zbog opstruiranja istrage CIA-e o otkrivanju identiteta tajne agentice Valery Plame.
Čelnik senatske većine Harry Reid iz Nevade odluku američkog predsjednika nazvao je "sramotnom", a predsjednik senatskog odbora za pravosuđe Patrick Leahy iz Vermonta izjavio kako se "Bijela kuća postavlja iznad zakona".
Bush se ipak suzdržao od potpunog pomilovanja i Libbyju je ostavio dvogodišnju uvjetnu zatvorsku kaznu i globu od 250.000 dolara.
"Poštujem odluku porote. No, zaključio sam da je Libbyjeva kazna pretjerana. Stoga mu ukidam dio kazne koja se odnosi na služenje zatvora u trajanju od 30 mjeseci", priopćio je Bush.
Libby nije osuđen za odavanje identiteta Valery Plame, ali je kažnjen za opstrukciju istrage. Objavljivanje njezinog identiteta u medijima, što joj je uništilo karijeru, bila je osveta što je njezin suprug, bivši američki veleposlanik Joseph Wilson, javno kritizirao rat u Iraku.
"Ustav predsjedniku Bushu daje pravo na pomilovanje, ali će ga zbog ovoga povijest oštro suditi jer je iskoristio svoje ovlasti u korist bivšeg šefa kabineta svoga potpredsjednika koji je teško prekršio zakon", rekao je Reid.
Senator Joe Biden iz Delawarea pozvao je Amerikance da svojim pozivima zaguše telefone u Bijeloj kući i izraze svoje ogorčenje "takvim brutalnim kršenjem vladavine zakona".
Republikanci, koji smatraju da je Libbyjeva kazna bila preteška s obzirom na prekršaj, pozdravili su Bushevu odluku.