Zebari je rekao da je to upozorenje prenio vladi Sjedinjenih Država i čelnicima u Kongresu tijekom svog posjeta Washingtonu gdje raste pritisak na američkog predsjednika Georgea W. Busha da povuče američke snage iz Iraka.
"Doista sam im objasnio opasnosti toga da se jednostavno ode, rekavši 'ovo nije naš rat, mi ne možemo pomiriti Iračane", rekao je Zebari u intervjuu.
"Zemlja bi se raspala, doslovno i praktično. Svaka će se skupina vratiti svojoj zajednici ili svojoj sekti ili etničkoj grupi i onda ćemo doista imati podijeljenu zemlju bez središnje vlade koja bi je držala na okupu".
Zebari je primijetio da je pozornost u Washingtonu usmjerena na rujan kada će biti iznesena procjena je li veliko jačanje američkih postrojbi ograničilo sektaško nasilje i jesu li irački politički čelnici postigli napredak u nacionalnoj pomirbi.
Rujansko izvješće koje bi trebali predstaviti američki vojni zapovjednik general David Petraeus i veleposlanik Ryan Crocker smatra se raskrsnicom. Kampanja za predsjedničke izbore 2008. već kreće a Irak se pokazuje kao dominantno pitanje.
Zebari je rekao da je naglasio da rujan ne treba gledati kao "čarobni datum" nego priliku da se preispita situaciju.
Premda je ostvaren napredak u smanjenju nasilja, broj ubijenih civila u Iraku u lipnju je pao za 36 posto, slab je napredak u donošenju zakona koji za cilj imaju nezadovoljne manjinske sunitske Arape više uključiti u politiku.
U odsustvu samoodrživih iračkih snaga sigurnosti prerano povlačenje američkih vojnika stvorilo bi vakuum koji bi mogao donijeti rizik sektaškog rata "na ulicama, po četvrtima i u pokrajinama", rekao je Zebari.
"Al Qaeda i terorističke skupine doista će naći sigurno utočište, bolju bazu od Afganistana u smislu kulture, položaja i blizine drugim interesima u regiji", rekao je. Drugi je rizik regionalni rat, rekao je Zebari, upozorivši na jačanje turskih postrojbi na sjevernoj granici Iraka.
Napetosti su na toj granici porasle nakon napada po Turskoj za koje je Ankara okrivila Kurdsku radničku partiju (PKK), tursku pobunjeničku skupinu koja drži nekoliko tisuća boraca u sjevernom Iraku.
"Vjerujem da su, da nije bilo multinacionalnih snaga, oni (Turci) lako mogli ući. Isto vrijedi za druge susjede koji imaju teritorijalne ambicije", rekao je Zebari.