Dužnosnici vlade Japana, jedine zemlje koja je u povijesti doživjela atomsko bombardiranje, obično iskazuju suosjećanje sa žrtvama tog događaja, no izbjegavaju kritiziranje Sjedinjenih Država zbog tih napada radi tijesnih odnosa sa svojim bliskim saveznikom, javlja agencija Reuters.
Pa ipak, ministar obrane Fumio Kyuma otišao je korak dalje.
"Po mome shvaćanju, to je dovelo do svršetka rata i tu se ništa nije moglo učiniti. Ne mislim zbog toga prezirati Sjedinjene Države", rekao je Kyuma. "Kada je bomba bačena na Nagasaki, bila je to tragedija", dodao je prema navodima Reutersa.
Sjedinjene Države su 6. kolovoza 1945. bacile atomsku bombu na Hirošimu ubivši pri tom najmanje 140.000 ljudi u tom prvom atomskom napadu na svijetu. Tri dana kasnije bacile su drugu bombu na Nagasaki pri čemu je prema navodima gradskih dužnosnika poginulo 74.000 ljudi, podsjeća agencija Associated Press.
Kyuma (66), koji je iz Nagasakija, je rekao kako se upitao zašto su SAD bacile bombe kada je pobjeda nad Japanom bila samo pitanje vremena, no pretpostavlja da ih je Washington moguće upotrijebio kako bi spriječio Sovjetski Savez da zarati s Japanom, navodi Kyodo.
Japan se u prošlosti suočavao s oštrim kritikama da previše ističe svoj status žrtve atomskih bombi i da nije učinio dovoljno u suočavanju s vlastitim ratnim zločinima, kaže Reuters.