Uz Ministarstvo kulture, koje je nositelj projekta, u njega su uključeni Inspekcija zaštite, Carinska uprava Ministarstva financija te granična i kriminalistička policija Ministarstva unutarnjih poslova.
Svrha je projekta pomoći Hrvatskoj u usklađivanju zakonodavstva vezanog uz prekogranični promet i trgovinu ugroženim vrstama divlje faune i flore s propisima Europske unije, istaknuo je na konferenciji za novinare pomoćnik ministra Zoran Šikić.
Objašnjavajući provedbu nadzora trgovine divljim vrstama, Šikić je istaknuo da je u tom važnu ulogu odigrala Konvencija o međunarodnoj trgovini ugroženim vrstama divljih životinja (CITES) koja je stupila na snagu 1. srpnja 1975. i do danas su je potpisale 173 zemlje.
Godišnja vrijednost međunarodne trgovine divljom florom i faunom je ogromna, a CITES Konvencijom zaštićeno je preko 30 tisuća vrsta flore i faune, rekao je Šikić.
Naveo je jedan od rijetkih primjera ilegalne trgovine, ali i dobre primjene CITES Konvencije u Hrvatskoj kao što je nedavna zapljena rijetkih i zaštićenih kameleona i kornjača u zagrebačkoj Zračnoj luci.
Dobrom suradnjom carine, policije i veterinarske inspekcije s Upravom za zaštitu prirode spriječena je ilegalna trgovina tim životinjama, a ukupna vrijednost robe procijenjena je na 150 tisuća eura, istaknuo je Šikić. Dodao je kako su zaplijenjene životinje uspješno vraćene u svoje stanište na Madagaskar.
Šikić je istaknuo da je Hrvatska vrlo uspješno provela prvu fazu projekta te su stvoreni uvjeti za analizu postojećeg zakondavstva, izradu CITES priručnika, nadogradnju CITES baze podataka te kampanju podizanja svijesti javnosti o problemima vezanima uz nekontroliranu trgovinu ugroženim vrstama.
Voditelj projekta s nizozemske strane Robbert Brouwer izrazio je zadovoljstvo suradnjom s hrvatskim stručnjacima te dodao da će Hrvatska i Nizozemska biti jaki saveznici u daljnjoj provedbi CITES Konvencije.