Spomen-kompleksom podignutom u Potočarima pokraj Srebrenice do sada je upravljala fondacija koja je bila registrirana kao nevladina udruga, a pokušaj da se ovo pitanje uredi zakonom u redovitoj proceduri do sada su blokirali srpski zastupnici u Parlamentu BiH.
"Nisam mogao otići iz BiH i dopustiti da ovo pitanje ostane nerješeno", kazao je novinarima u Sarajevu Schwarz-Schilling pojašnjavajući zašto se odlučio iskorisiti velike ovlasti koje mu stoje na raspolaganju i samo sedam dana prije isteka mandata nametnuti zakon o memorijalnom kompleksu Srebrenica-Potočari.
Ovim zakonom Vijeće ministara dobilo je obvezu imenovati upravni odbor koji će obavljati poslove vezane uz održavanje i zaštitu spomeničkog kompleksa i groblja na kojemu se pokapaju tijela žrtava masakra nad srebreničkim Bošnjacima počinjenog u srpnju 1995. godine.
Fizička zaštita ovog područja, kojega je do sada osiguravala policija Republike Srpske, ubuduće će biti povjerena pripadnicima Agencije za istrage i zaštitu BiH (SIPA), krovne policijske agencije u toj državi.
Kompleks u Potočarima, kako je istaknuo Schwarz-Schilling, ne smije biti objektom nikakvih političkih igara pa se stoga nije moglo dopustiti da njime licitiraju stranke u parlamentu.
Obljetnica masakra u Srebrenici bit će obilježena i ove godine 11. srpnja.
Kako je najavljeno, na 12. obljetnicu zločina bit će pokopani posmrtni ostaci još oko 400 identificiranih žrtava čija su tijela pronađena u masovnim grobnicama.
Dužnosnici iz Republike Srpske najavili su kako, za razliku od prethodnih godina, na ovogodišnju komemoraciju neće doći.