Ako novi ugovor, čiji bi tekst trebao biti usuglašen na Međuvladinoj konferenciji ove jeseni, stupi na snagu 2009., tada prestaje važiti Ugovor iz Nice, koji propisuje da svaka zemlja ima po jednog povjerenika, s tim da maksimalni broj povjerenika može biti 27.
"Ako Hrvatska uđe u EU u trenutku kada vrijedi pravilo da svaka zemlja ima povjerenika, onda će se to pravilo primijeniti i na nju", objasnio je Laitenberger.
Prema rješenju iz propalog ustava Europske unije, koje je preuzeto i u nacrtu novog ugovora, koji će tek biti izrađen, od 2014. broj povjerenika će se ograničiti na dvije trećine zemalja članica. Kako bi se zadovoljilo načelo ravnopravnosti uvest će se sustav rotacije povjerenika između zemalja članica.
Lainteberger je ponovio da novi ugovor otvara put daljnjem proširenju EU-a, što su u subotu nakon završetka summita izjavili i njemačka kancelarka Angela Merkel i predsjednik Komisije Jose Manuel Barroso. "Suprotno nekim ocjenama da su dogovorom o novom ugovoru postavljeni novi uvjeti za proširenje, on naprotiv otvara mogućnost nastavka proširenja", rekao je Laitenberger.
"Jedino kroz činjenicu da imamo dobre izglede da ćemo 2009. godine imati novi ugovor, otvoren je put za proširenje", rekla je Merkel. "Ugovor iz Nice je dizajniran za 27 zemalja članica i s njim ne bi bilo moguće proširenje. To je jedan od glavnih razloga zašto smo rekli da sada trebamo djelovati brzo. Jedino kroz novi ugovor, koji ćemo najvjerojatnije dobiti, Hrvatska će, primjerice, moći biti primljena kao 28. članica", rekla je Merkel.
"Bez novog ugovora, ne bismo mogli nastaviti s proširenjem, jer bi se neke zemlje članice doista tome suprotstavile. Ovo je veliko postignuće za proširenje, posebno za Hrvatsku", rekao je Barroso.
Ono što u novom ugovoru ostaje prema Ugovoru iz Nice jest način odlučivanja, jer se sustav odlučivanja dvostrukom većinom odgađa do 2014., s tim da će do 2017. biti prijelazno razdoblje. Uzme li se u obzir broj glasova koje imaju zemlje članice po broju stanovnika slične Hrvatskoj, ona bi mogla imati 7 glasova. Sustav ponderiranih glasova u Ugovoru iz Nice nije se strogo držao demografskih kriterija. Tako primjerice Slovačka s 5,389 milijuna stanovnika i Litva s 3,403 milijuna imaju po 7 glasova, a Hrvatska je po broju stanovnika između njih i prema tome najvjerojatnije će dobiti 7 glasova.
Što se tiče broja zastupnika u Europskom parlamentu, Hrvatska bi ih mogla imati 12 ili 13, sudeći prema broju zastupnika iz njoj sličnih zemalja. U sazivu koji će biti izabran 2009. godine, Danska, Finska i Slovačka koje ima nešto veći broj stanovnika imat će po 13 zastupnika, a nešto manje Irska i Litva po 12.