List navodi kako je Schwarz-Schilling odluku o tome da nastavi boraviti u BiH donio kako bi sudjelovao u pregovorima o ustavnim promjenama.
S tim je upoznao svoje najbliže suradnike i neke utjecajne veleposlanike a mnogi upravo među njima ne žele takvu vrstu angažiranja njemačkog političara, piše list.
Neimenovani izvori koji su "Avazu" prenijeli ovu informaciju pojasnili su kako Schwarz-Schilling želi pomoći rad posebnoga povjerenstva za reformu Ustava a ono bi trebalo biti utemeljeno pri Parlamentu ili Vijeću ministara BiH.
Uspostavu takvoga povjerenstva osobno je predložio prije desetak dana kada je čelnicima političkih stranaka u BiH ponudio na potpis izjavu koja sadrži obvezu uspostave ovakvoga tijela kao i odrednicu da bi ustavna reforma morala biti dovršena do kraja 2009. godine.
Nastavljeni angažman u BiH Schwarz-Schilling kani osobno financirati, a navodno je već do kraja godine produžio zakup rezidencije u Sarajevu koju sada koristi.
Mediji i javnost u BiH, s iznimkom onih iz Republike Srpske, uglavnom negativno ocjenjuju učinak njemačkog političara tijekom proteklih godinu i pol mandata.
Sarajevski mediji tako su ga optuživali kako je "većinu mandata prespavao" zamjerajući mu to što gotovo niti u jednom ozbiljnom slučaju nije uporabio široke ovlasti koje mu stoje na raspolaganju.
Političari iz RS poput Milorada Dodika Schwarz-Schillinga hvalili su upravo zbog toga izražavajući nadu kako će se slično ponašati i njegov nasljednik Miroslav Lajčak.
Ostane li u BiH i nakon 2. srpnja Schwarz-Schilling učinit će presedan s obzirom da ga nitko nije zvao da se nastavi aktivno baviti političkim pitanjima u toj zemlji.
Slično kao i za veleposlanike, i za ranije Visoke predstavnike vrijedilo je nepisano pravilo da po završetku mandata neko vrijeme ne dolaze u BiH niti javno komentiraju stanje u toj zemlji.