Komisija je također usvojila strategiju za financijsku pomoć i za ostale kandidatske zemlje, Makedoniju i Tursku, te za potencijalne kandidate Bosnu i Hercegovinu, Srbiju, Crnu Goru, Kosovo i Albaniju.
Ukupni iznos pomoći za sve zemlje kandidate i potencijalne kandidate u razdoblju od 2007. do 2009. iznosi 3,96 milijardi eura.
Unutar toga iznosa predviđena je svota od 402 milijuna eura koja će se koristiti za regionalne projekte u kojima sudjeluje više zemalja.
Sada, nakon što su usvojene strategije pristupa se sljedećem koraku - pripremi konkretnih programa, koji će se financirati tim sredstvima.
"Ključna stvar u procesu proširenja EU-a jest da političke, gospodarske i institucionalne reforme dovedu do rezultata na terenu u svakoj pojedinoj zemlji. One moraju imati rezultate u tom zahtjevnom procesu, ali u tome nisu same, EU je na njihovoj strani političkom potporom, tehničkim savjetima i znatnom financijskom pomoći kako bi im se pomoglo u provedbi tih reformi. Pozdravljam usvajanje strategija koje su nužne da se obećanja o financijskoj pomoći pretvore u konkretne projekte za poboljšanje života građana zapadnog Balkana i Turske", rekao je, prema priopćenju Europske komisije, povjerenik za proširenje Olli Rehn.
Pretpristupna strategija pomoći Hrvatskoj usredotočit će se na izgradnju institucija i pripreme za implementaciju Zajedničke poljoprivredne politike te kohezijske politike EU-a, navodi Komisija.
(Hina) xsv ymaš