"Vjerujem da će 2009. godine hrvatski studenti i profesori moći koristiti pogodnosti koje pruža ERASMUS", izjavio je povjerenik Figel nakon razgovora s ministrom Primorcem.
Erasmus se u Europskoj uniji provodi od 1987.. godine i on omogućava studentima da studiraju u inozemstvu između tri i 12 mjeseci. Njegov dosadašnji uspjeh čini ga vodećim programom za europsku mobilnost. Njegovo osnovno načelo je da matična ustanova treba u potpunosti priznati studijsko iskustvo stečeno u inozemstvu, uglavnom zahvaljujući akademskom sistemu transfera bodova.
Upitan što misli o namjerama Hrvatske da uvede obavezno srednje školovanje, povjerenik je rekao da obrazovanje "spada u nadležnost država članica i da u EU-u postoji mozaik obrazovnih sustava". Međutim, dodao je, "što više to bolje, što više prigoda za učenje, studiranje, to bolje za zemlju, njezino gospodarstvo, njezino društvo i budućnost".
Ističući da EU sada potiče cjeloživotno učenje, povjerenik je rekao da je "obrazovanje odlučujući čimbenik za razvoj društva i pojedinica, za zaposlenost, socijalnu uključenost, za kulturnu svijest i za zajednički život u različitosti".
Primorac je u srijedu u Bruxellesu također potpisao pristup Hrvatske 7. Okvirnom programu, glavnom instrumentu EU za financiranje znanosti i istraživanja.