Strahujući od obnove sukoba, iračka vlada uvela je u Bagdadu neograničeni policijski sat, a šijitski i sunitski vjerski vođe i političari pozvali svoje sljedbenike da budu prisebni.
Nekoliko sati nakon napada, nema znakova novih sukoba širih razmjera.
Američka vojska pozvala je Iračane "da ne upadaju u novu spiralu nasilja" i objavila da pomno nadzire situaciju.
Irački premijer Nuri al-Maliki u obraćanju putem nacionalne televizije pozvao je Iračane da "budu složni" nakon napada za kojeg je okrivio sunitske militante iz al-Qaide i pristaše smaknutog diktatora Sadama Huseina.
Al-Qaida se zaklela da će nizom bombaških napada velikih razmjera izazvati građanski rat između većinskih šijita i manjinskih sunita koji su dominirali zemljom tijekom Sadamova režima.
Uzrok napada na džamiju u Samari zasad nije poznat. Prema vladinom dužnosniku, čini se da su minareti poznatog svetišta pogođeni raketama, no američka vojska, pozivajući se na iračke policajce s lica mjesta, prenosi da su tornjevi uništeni istovremenim eksplozijama koje su doprle iz tog vjerskog kompleksa.
Visoki vladin dužnosnik ocijenio je da je napad na Zlatnu džamiju "loša vijest za Irak", a vrhovni vođa iračkih šijita, veliki ajatolah Ali al-Sistani pozvao je sljedbenike da se ne osvećuju sunitskim Arapima.
Sličan al-Sistanijev poziv, kojeg je uputio nakon rušenja zlatne kupole iste džamije u veljači 2006. godine, pripadnici šijitskih milicija su ignorirali pokrenuvši osvetničke napade na sunite u kojima su stradali deseci tisuća ljudi.