"Besmisleno ponašanje" lokalnih vlasti koje žele sve renovirati i modernizirati, "uništilo je" mnoge lokalitete, rekao je Qiu Baoxing, zamjenik ministra graditeljstva za list China Daily.
Prema njegovim riječima, to je uništavanje nalik onomu iz vremena tzv. "Velikog skoka naprijed" pedesetih godina prošloga stoljeća i Kulturne revolucije od 1966. do 1976. kad su uništavani ostaci i lokaliteti povijesne baštine.
Kineski su se gradovi zadnjih godina promijenili. Stare se četvrti ruše i na njihovu se mjestu grade ceste i neboderi, no u želji da se puno sagradi, stradavaju i povijesne zgrade.
"Oni su potpuno nesvjesni vrijedosti kulturne baštine", rekao je Qiu o nekim lokalnim dužnosnicima.
"To dovodi do ružne slike: mnogi gradovi imaju isti graditeljski stil. Kao da tisuću gradove jednako izgleda", rekao je Qiu koji je sudjelovao na međunarodnoj konferenciji o urbanoj kulturi i urbanizmu.
Tong Mingkang, zamjenik direktora državne uprave za kulturnu baštinu, optužuje lokalne vlasti za rušenje vrijednih povijesnih lokaliteta koje treba obnavljati. Te lokalne vlasti zatim te građevine zamijene lažnima.
"To je kao da rasparate sliku neprocjenjive vrijedosti i onda je zamijenite jeftinom kopijom", rekao je Tong.
Prema njegovim riječima, počelo je 130 milijuna dolara vrijedno, svekinesko istraživanje da se dobije jasnija slika statusa kineske kulturne baštine.