FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Potrošnja na oružje i dalje raste širom svijeta - institut za mir

STOCKHOLM, 11. lipnja 2007. (Hina/dpa) - Potrošnja na naoružanje dosegnula je u 2006. novi rekord od čak 1.204 milijardi dolara, zahvaljujući ponajprije SAD-u i njegovom ratu protiv terorizma, objavio je u ponedjeljak ugledni švedski institut za mir SIPRI.
STOCKHOLM, 11. lipnja 2007. (Hina/dpa) - Potrošnja na naoružanje dosegnula je u 2006. novi rekord od čak 1.204 milijardi dolara, zahvaljujući ponajprije SAD-u i njegovom ratu protiv terorizma, objavio je u ponedjeljak ugledni švedski institut za mir SIPRI.

Time je potrošnja porasla za 3,5 posto u odnosu na 2005., odnosno 37 posto u desetogodišnjem razdoblju od 1997. do 2006., navodi se u SIPRI-jevom godišnjaku za 2007.

Udio SAD-a u rastu potrošnje iznosi 62 posto odnosno 26 od ukupno 39 milijardi dolara za koliko je potrošnja povećana u odnosu na prethodnu godinu.

SAD zauzima vodeće mjesto po potrošnji za naoružanje u svijetu dok su se na drugom, trećem i četvrtom mjestu našli Velika Britanija, Francuska, Kina i Japan, s odgovarajućim udjelima u rasponu od četiri do pet posto, objavio je SIPRI.

Zapadna Europa i središnja Amerika jedine su regije u svijetu koje istodobno bilježe pad potrošnje na naoružanje u 2006. Rusija je pak prošle godine povećala potrošnju za gotovo 12 posto a sam trend povećanja započeo je 1998., ističu u mirovnom institutu.

Ukupna vrijednost oružja koje je u 2005. (posljednja godina za koju je SIPRI prikupio podatke) prodalo 100 vodećih svjetskih proizvođača iznosila je u 20 milijardi dolara. Od tih 100 kompanija njih 40 ima sjedište u SAD-u a njihov udio u prodaji oružja u svijetu iznosi 63 posto. U Europi sjedište imaju 32 kompanije, s udjelom u prodaji u svijetu od 29 posto dok je njih devet smješteno u Rusiji, s udjelom u prodaji od dva posto. Većina preostalih ima sjedište u Japanu, Izraelu i Indiji.

SAD i Rusija bili su u razdoblju od 2002. do 2006. najveći izvoznici oružja u svijetu, s udjelom od po 30 posto. Najveći su pak uvoznici Kina i Indija a u toj se skupini još ističu i Izrael, Saudijska Arabija i Ujedinjeni Arapski Emirati.

Prošle je godine u svijetu zabilježeno 17 većih oružanih sukoba, s više od tisuću ubijenih, a na žalosnoj ljestvici regija s najvećim brojem sukoba prednjači Azija.

SIPRI-jev godišnjak sadrži i poglavlja o mirovnim operacijama koje su također zabilježile rekord, ali u kategoriji angažiranog osoblja i pokušaja da se ograniči širenje nuklearnog oružja.

VEZANE OBJAVE

An unhandled error has occurred. Reload 🗙