Na pitanje smatrate li da općenito stvari u zemlji idu u dobrom smjeru, ili da su prilično ozbiljno otišle na krivi kolosijek, 73 posto ispitanih je odgovorilo da SAD idu u krivom smjeru, a 25 da idu u pravom.
Gotovo šest od 10 Amerikanaca ne misli da će dodatne snage koje je administracija predsjednika Georgea W. Busha poslala u Irak pomoći uspostavi reda, a 53 posto je kazalo kako ne vjeruje da rat pridonosi dugoročnoj sigurnosti SAD-a.
Podrška politici predsjednika Busha ostala je na niskoj razini od 35 posto kao i u travnju, no ispitivanje je otkrilo rastuće nezadovoljstvo s potezima nove demokratske većine u Kongresu.
Samo 39 posto ispitanih odobrava posao Kongresa, prema 44 posto u travnju, kada je novi saziv Kongresa navršio prvih 100 dana svoga mandata.
Poteze demokrata u Kongresu odobrava 44 posto ispitanih, prema 54 posto u travnju.
Dok je u travnju 58 posto ispitanih odgovorilo kako demokrati u Kongresu pokazuju snažnije vodstvo od predsjednika Busha (34 posto), u novoj se anketi taj odnos gotovo izjednačio s 45 posto onih koji i dalje daju prednost demokratima u Kongresu i 43 posto onih koji priznaju primat Bushu.
Mnogi demokratski aktivisti kažu kako su rezultati kongresnih izbora u studenom 2006. predstavljali poziv na promjenu smjera u Iraku, koju Kongres pod kontrolom demokrata do sada nije uspio osigurati.
Duboka skepsa u američkoj javnosti prema Iraku, zabrinutost zbog demokrata i Busha, kao i gotovo rekorde cijene benzina, pridonijele su ukupnom negativnom raspoloženju prema smjeru u kojem ide SAD, ocjenjuje The Washington Post. List podsjeća da je tako izraženo nezadovoljstvo posljednji puta zabilježeno u siječnju 1996., kada je spor između demokratskog predsjednika Billa Clintona i republikanske većine u Kongresu oko proračuna doveo do blokade rada savezne vlade.
(Hina) xdh ybr