BiH dužnosnici sve učestalije upozoravaju kako RH višestruko više izvozi svoje poljoprivredne proizvode u BiH, nego što iz BiH uvozi.
U razgovoru su sudjelovali i čelnici entitetskih ministarstava poljoprivrede Federacije BiH i Republike Srpske, jer BiH još nema jedinstveno ministarstvo poljoprivrede na državnoj razini, što se također smatra manjkavošću za razvoj poljoprivrede u BiH.
Ministar Čobanković je nakon sastanka izjavio kako je posebice bilo riječi o protoku proizvoda životinjskog porijekla između dvije susjedne zemlje.
Po njegovim riječima, dogovoreno je da do kraja lipnja inspekcijske službe iz obje zemlje zajednički obave inspekcijski nadzor objekata i tvornica za preradu mesa u BiH.
"Na temelju tih veterinarskih zapisnika utvrdit će se koje tvrtke iz BiH ispunjavanju veterinarske uvjete za izvoz u RH, a ja ću kao ministar takvim tvrtkama izdati rješenje da im je dostupno tržište u Hrvatskoj", kazao je Čobanković.
On je objasnio kako RH mora tako postupati, jer je u procesu pridruživanja EU, a ujedno je i zemlja izvoznik u EU, te stoga mora imati opravdanje zašto je pojedinim tvrtkama odnosno tvornicama za preradu mesa iz BiH dopustila pristup tržištu u RH.
"Mi ne namjeravamo stvarati bilo kakve administrativne barijere za protok roba iz BiH u RH, nego samo želimo poštivati i preuzete obveze i međunarodne standarde, odnosno želimo poštivati ono što Republici Hrvatskoj neće naštetiti u procesu pridruživanja EU", kazao je Čobanković.
On je dalje istakao kako nakon današnjeg sarajevskog sastanka očekuje kako će se RH ponovno omogućiti izvoz svinjskog mesa u BiH, s obzirom da je on svoje domaćine izvijestio o aktivnostima koje je Hrvatska poduzela na sprječavanju pojave svinjske kuge, koja je zaustavila uvoz svinjskog mesa u BiH iz Hrvatske.
Čobanković je također rekao kako je dogovoreno da se u RH iz BiH izvozi janjeće i teleće meso, ali samo s onih područja u BiH koja su zaštićena od zaraznih životinjskih bolesti.
Hrvatska je, po Čobankovićevim riječima, spremna pomoći osnaživanje gospodarstva i poljoprivrede u BiH iskustvima kroz koja je prošla u dosadašnjim integracijskim procesima u EU. U tom kontekstu Čobanković je posebice istaknuo važnost zaštite i sigurnosti hrane. Pri tomu je istaknuo kako su RH i BiH ušle zajednički u okvir CEFTA-e što će, po njegovim riječima, unaprijediti međusobnu robno-trgovinsku razmjenu i smanjiti nepovoljnu bilancu izvoza iz BiH u RH.
Dio dužnosnika i poljoprivrednih djelatnika u BiH javno se zauzima da BiH otkaže pristupanje CEFTA-i jer bi članstvo u toj organizaciji po njihovom mišljenju bilo nepovoljno za bosanskohercegovačku poljoprivredu. Ministar Čobanković se suprotstavio takvim gledištima rekavši u utorak u Sarajevu da bi neulazak BiH u CEFTA-u bio katastrofalan za poljoprivredu u toj zemlji.
I ministar Puhalac usprotivio se pozivima na odustajanje BiH od učlanjenja u CEFTA-u navodeći kako više od 50 posto pučanstva u BiH živi od poljoprivrede te je BiH potrebita inozemna pomoć u razvoju agrara.