Prvi dan posjeta Carle del Ponte , kako prenose mediji, obilježila su štura priopćenja, posebice ono iz srbijanske vlade u kojem se kaže da je premijer Vojislav Koštunica izjavio da u Beogradu "postoje politička volja i odlučnost da se što prije u cijelosti okonča suradnja s ICTY" i da je to jedan od pet prioriteta vlade. Del Ponte je, prema priopćenju, rekla da je za Tribunal "nužna puna suradnja Srbije, s ciljem da se u što kraćem roku svi optuženi nađu u Haagu".
Kako saznaje beogradski radio B92, Carla del Ponte je tijekom razgovora u ponedjeljak uputila "manje pohvala srbijanskim dužnosnicima nego što su oni očekivali poslije uhićenja Zdravka Tolimira", a "razgovor je bio umjereno srdačan".
B92 također javlja da je haška tužiteljica odmah po ulasku u ured srbijanskog tužitelja za ratne zločine Vladimira Vukčevića na stol stavila plakat s imenima i fotografijama pet ostalih optuženih, rekavši da su svi oni, osim Vlastimira Đorđevića, na teritoriju Srbije.
Na pitanje što je tim potezom Carla del Ponte htjela pokazati , glasnogovornik tužiteljstva za ratne zločine Bruno Vekarić je u ponedjeljak kasno navečer za B92 je rekao da je "riječ o suštini kontakata i suradnje s Haškim tribunalom".
On je također izjavio da je ostalo pet bjegunaca, da postoje saznanja da je Đorđević u Rusiji i da Radovan Karadžić nije u Srbiji.
Carla del Ponte će se tijekom četverodnevnog boravka u Beogradu sastati i sa srbijanskim predsjednikom Borisom Tadićem.