Ovoga je tjedna Bush obznanio više američkih inicijativa koje uglavnom korespondiraju s ciljevima ovogodišnjeg summita najrazvijenijih zemalja svijeta.
Kao inicijative naznačio je pooštravanje gospodarskih sankcija Sudanu, kako bi se zaustavio genocid u Darfuru; udvostručenje pomoći za borbu protiv epidemije HIV/AIDS-a u Africi na 30 milijardi dolara u pet godina; inicijativa za jačanje financijskih sustava u afričkim zemljama i poticanje privatnih ulaganja te inicijativu za pomoć obrazovanju u Africi vrijednu 300 milijuna dolara.
Također je iznio i prijedlog za sastanak 15 zemalja koje emitiraju 80 posto stakleničkih plinova u svijetu, na kojem bi dogovorile ograničenja nakon 2012. i prestanka važenja Protokola iz Kyota, koji SAD nisu nikada ratificirale.
"U svim tim nastojanjima Amerikanci mogu biti ponosni na na naše globalno vodstvo i darežljivost...Mi pomažemo prošitiri mogućnosti diljem svijeta. Mi postavljamo temelje za mirniju i optimističniju budućnost za sve naše građane", rekao je Bush u poruci naciji, podrobnije objasnivši spomenute inicijative.
Inicijativa koja je izazvala iznenađenje, ali i frustracije i kritike klimatskih stručnjaka i europskih dužnosnika, je Busheva najava okupljanja 15 najvećih zagađivača, na čelu s SAD, s relativno neodređenim ciljem postizanja dogovora o ograničenju emisije plinova staklenika do kraja 2008.
Njemačka ministrica za okoliš Sigmar Gabriel, kazala je kako bi Bushev plan mogao biti "Trojanski konj" koji će ugroziti njezine napore da se na summitu G-8 postigne sporazum o ambicioznom planu za smanjivanje emisije plinova na razinu od 50 posto u odnosu na emisiju iz 1990., do godine 2050.
Dio plana je i povećanje energetske učinkovitosti za 20 posto do 2020. "Bush torpedirao klimatske planove Merkel", naslov je u njemačkom financijskom dnevniku Handelsblatt.
Busheva administracija favorizira pojedinačni pristup, po kojem bi zemlje same određivale ciljeve za ograničenje emisije plinova u idućih 10 do 20 godina, ovisno od svojih gospodarskih uvjeta.
Busheva klimatska inicijativa, koja je također pozdravljena kao zaokret od dosadašnje američke politike ignoriranja globalnog zatopljenja, nije u suprotnosti samo s ambicioznim planovima njemačke kancelerke Angele Merkel, već i s pregovorima o borbi protiv klimatskih promjena koji se pod okriljem UN-a pripremaju za prosinac na Baliju, u Indoneziji.
Američki predsjednik, koji na europsku turneju odlazi u ponedjeljak, prije summita G-8 posjetit će 5. lipnja Češku Republiku, a nakon summita, 8. lipnja Poljsku, 9. lipnja Italiju i Vatikan, gdje će se prvi puta susresti s papom Benediktom XVI, te na kraju 10. i 11. lipnja Albaniju i Bugarsku.