Pozdravivši brojne goste, među kojima su bili i vukovarsko-srijemski župan Božo Galić i vinkovački dogradonačelnik Željko Iljić, predsjednik Zajednice bačkih Hrvata u Hrvatskoj Zdenko Buntić rekao je kako Hrvati u Vojvodini očekuju i trebaju pomoć Republike Hrvatske kako bi ostali i opstali na svojim ognjištima.
"Tko god želi i hoće pomoći Hrvatima u Vojvodini, bilo gospodarski, kulturno ili športski, može to učiniti preko naše udruge i Ureda koji će biti svaki dan otvoren", kazao je Buntić.
Istaknuo je kako se oko 70.000 Hrvata, koliko ih živi danas u Vojvodini, suočavaju s pitanjem vlastite opstojnosti. Teškoće vojvođanskih Hrvata, kojih je prije Domovinskog rata u Vojvodini bilo oko 200.000, povezane su u prvom redu s gospodarskom nerazvijenosti krajeva u kojima žive, velikom nezaposlenosti i slabim financijskim stanjem.
"Najveći je problem što hrvatske tvrtke koje rade u Srbiji ne zapošljavaju naše Hrvate, nego Srbe. Nemam ništa protiv toga, ali mislim da ne treba uvijek podcjenjivati svoj narod", rekao je u razgovoru s novinarima Buntić.
Smatra i kako je "žalosna činjenica da se svi oni vojvođanski Hrvati koji studiraju u Hrvatskoj nakon studija ne vraćaju u rodni kraj, nego ostaju živjeti i raditi u Hrvatskoj".
"Ovih smo dana od 'Đakovačkih vezova' dobili 'zeleno svjetlo' za nastup svih hrvatskih kulturno-umjetničkih društava koja djeluju u Vojvodini na ovogodišnjem mimohodu te priredbe. To će biti prvi put u povijesti da se sva kulturno-umjetnička društva iz Vojvodine nađu na jednome mjestu", rekao je predsjednik Zajednice bačkih Hrvata u Hrvatskoj Zdenko Buntić.
Zaključio je i kako je "prošlo vrijeme rata, a sazrelo vrijeme uzajamne suradnje i povezivanja vojvođanskih Hrvata u jedinstveno biće te da prestanu podjele na Šokce i Bunjevce jer su svi Hrvati i to trebaju biti i ostati".