"Demokratske zemlje obvezne su i djelovati demokratski, a to znači podržati oporbu na Kubi umjesto da režimu pruže utisak kako može iz jedne diktature prijeći u drugu", rekla je Rice novinarima tijekom leta.
"Velika tranzicija dolazi na Kubu", kazala je američka državna tajnica, najviše rangirani američki dužnosnik koji stiže u posjet Španjolskoj otkako je ta zemlja povukla svoje vojnike iz Iraka 2004., nakon izborne pobjede premijera Zapatera.
Otada su odnosi dvije zemlje zahladnjeli, a Španjolska je, zasad bez bezuspješno, pokušavala organizirati službeni Zapaterov posjet Sjedinjenim Državama.
SAD provode politiku izolacije Kube, a Španjolska zagovara angažiranje prema karipskom otoku kojim desetljećima vlada danas oboljeli komunistički vođa Fidel Castro.
Kuba i Španjolska ovog su tjedna razgovarale o ljudskim pravima, ali u zajedničkoj izjavi ne kaže se je li bilo riječi o 59 disidenata u kubanskim zatvorima.
Rice je kritizirala Madrid predbacujući mu da ne čini dovoljno u Afganistanu gdje Španjolska ima oko 700 svojih vojnika.
"Željela bih da svi saveznici čine više, uključujući i Španjolsku", rekla je Rice koja će u Madridu boraviti šest sati, prenosi agencija Reuters.
Agencija France presse javlja da je Rice izrazila dvojbe u napredak razgovora diplomata Europske unije Javiera Solana s iranskim pregovaračem Alijem Laridžanijem održanim u četvrtak.
"Jedino je pitanje znati jesmo li došli do točke u kojoj su Iranci spremni obustaviti" aktivnosti obogaćivanja urana, kazala je Rice i dodala "Ja u tome ne vidim nikakva signala".
Godinama kritiziran zbog svog netransparentnog nuklearnog programa Iran odbija obustaviti proces obogaćivanja urana te izbjegava punu suradnju s Međunarodnom agencijom za atomsku energiju.