Novim pravilnikom Ministarstvo zdravstva i socijalne skrbi predlaže novu organizaciju hitne pomoći, o čemu su se pozitivno izjasnili i struka i sindikati, no predugo se čeka s realizacijom, ocijenila je Avberšek.
Pravilnik koji je donio bivši ministar zdravstva Andro Vlahušić unio je zbrku jer je omogućeno da u timovima hitne pomoći, koji se sastoje od tri člana, umjesto vozača, medicinskog tehničara ili sestre i liječnika, budu dva medicinska tehničara i liječnik, od kojih jedan tehničar vozi.
Umjesto profesionalnog vozača, sada kola hitne pomoći voze medicinski tehničari, koji uopće za to nisu osposobljeni, a sve zato da bi im se malo povećale plaće, tvrdi Avberšek.
Jedan medicinski tehničar morao je raditi neprekidno 36 sati, i to zato jer je primljen na određeno vrijeme, a ako se pobuni može dobiti otkaz, rekla je Avberšek.
S druge strane, jedan medicinski tehničar javio se za vozača ambulantnih kola, iako je dotad vozio samo motor, i do sad je skrivio tri prometne nesreće, dodala je.
Zatražila je zaštitu struke, kako medicinske sestre i tehničari ne bi morali raditi kao vozači, te da se vrate timovi sastavljeni od vozača, tehničara i liječnika.
To predviđa i novi pravilnik, pa je čudno što mu se protivi Hrvatska udruga medicinskih sestara a Hrvatski sindikat medicinskih sestara i tehničara je podijeljen oko tog pitanja, kaže Avberšek.
Napomenula je kako bi rješenje moglo biti i uvođenje tzv. paramedikusa, visoko educiranih vozača koji mogu obavljati i poslove medicinskih tehničara, za što se moraju školovati tri godine.