"Kako Hrvatska tako i Ukrajina vidi svoju perspektivu u ujedinjenoj Europi", kazao je Juščenko hrvatskim zastupnicima i istaknuo da su EU i NATO strateški cilj njegove zemlje koji je potvrđen u zakonodavstvu.
Ovaj posjet Hrvatskoj Juščenko vidi kao "otvaranje novih mogućnosti i perspektive za suradnju". Ukrajina je, istaknuo je Juščenko, osim za zajedničku suradnju na području euroatlantskih integracija, prije svega zainteresirana za "tješnji politički i društveni dijalog". Nije zaboravio ni gospodarsku suradnju za koju je ustvrdio da je sve snažnija i dinamičnija.
"Prošlogodišnja robna razmjena između dvije zemlje iznosila je preko 120 milijuna dolara, dok je, primjerice, 2003. iznosila 43 milijuna", pojasnio je Juščenko.
Prema njegovim riječima, područja za suradnju ima mnogo, od ulaganja, industrijske proizvodnje, poljoprivrede, graditeljstva do prometne i turističke infrastrukture".
Također je istaknuo zainteresiranost Ukrajine za realizaciju projekta zajedničkog transporta nafte naftovodima "Družba-Adria".
U vrlo emotivnom govoru Juščenko se osvrnuo na tisuću godina staru povijest dvaju naroda i podsjetio da "smo postali braća u doba Bijelih Hrvata". Ustvrdio je da je preporod u odnosima dviju zemalja nastao 1991., nakon "rušenja imperija", dodavši da je Ukrajina bila među prvima koja je priznala neovisnost Hrvatske.
"Višekratna uzajamna potpora za vrijeme društvenih potresa predstavlja bogati povijesni, duhovni i ljudski mozaik naših odnosa - višestran, neprekidan, mnogovjekovni razgovor Ukrajinaca i Hrvata", kazao je Juščenko i pozvao Hrvatski sabor na priznavanje "Golodomora" (gladomor) u Ukrajini činom genocida nad ukrajinskim narodom.
"Takvu će odluku naš narod primiti sa zahvalnošću, kao primjer podrške i moralne pomoći", rekao je ukrajinski šef države.
Osvrnuvši se na krizu u Ukrajini, Juščenko je kazao da "ukrajinska politika demokratski rješava najteže probleme", poručivši da će ta "tradicija biti stalna".
"Svaki uspjeh i svaki ispit usmjeren prema demokraciji za mene je važan dio preporoda Ukrajine", kazao je Juščenko.
Opetovano ističući važnost demokracije, obnove i "iscjeljenja" društva, ukrajinski se predsjednik obrušio na totalitarnu prošlost svoje zemlje i podsjetio da su "deseci milijuna Ukrajinaca postali žrtve komunističkog terora".