Ugovori s upraviteljima zadruga potpisani su u sklopu provedbe Programa stručnog osposobljavanja i zapošljavanja hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata, i to u pojedinačnom iznosu od 150 tisuća kuna za svaku zadrugu branitelja, priopćeno je iz Ministarstva.
Osnivanje zadruga hrvatskih branitelja pokazalo se najuspješnijom mjerom Programa stručnog osposobljavanja i zapošljavanja hrvatskih branitelja, pokrenutog u mandatu ove Vlade, putem kojeg je ukupno zaposleno preko 5.000 hrvatskih branitelja, istaknula je potpredsjednica Kosor.
Napomenula je kako razvoj braniteljskog zadrugarstva pokazuje sve veći uspjeh u gospodarskom smislu, a važno je i u resocijalizaciji hrvatskih branitelja koji su oboljeli ili se liječe od PTSP-a.
Najavila je kako će u ovoj godini biti potpisani ugovori o dodjeli novčanih potpora s još 20 zadruga branitelja, pa će se na taj način u 2007. financijski poduprijeti rad ukupno 40 zadruga branitelja.
Ministarstvo obitelji, branitelja i međugeneracijske solidarnosti tijekom 2004., 2005. i 2006. godine financijski je poduprlo rad 61 zadruge (10 zadruga 2004. g., 18 zadruga 2005. g., a 33 zadruge 2006. g.).
Potpore braniteljskim zadrugama daju se na temelju mišljenja stručnih povjerenstava i postavljenih kriterija za dodjelu potpora. U kriterijima za realizaciju dana je prednost zadrugama s većim brojem članova i s područja od posebne državne skrbi.
Za provedbu Programa stručnog osposobljavanja i zapošljavanja nezaposlenih hrvatskih branitelja i djece poginulih, zatočenih i nestalih hrvatskih branitelja, pokrenutog u mandatnom razdoblju ove Vlade, u posljednje tri godine utrošeno oko 100 milijuna kuna, a u ovoj godini za njegovu provedbu osigurano je 40 milijuna kuna, kazala je Kosor.
Zahvalu Ministarstvu na novčanim potporama u ime svih zadruga s kojima su danas potpisani ugovori, izrazili su upravitelj zadruge branitelja "Škabrnja" iz Škabrnje Marko Ivković, upravitelj zadruge "Uskok" iz Senja Tomislav Jurčić i upraviteljica zadruge "Melissa" iz Gradeca Marieta Granić.