"Mi želimo stabilan Irak bez međunarodnih snaga ili regionalnog uplitanja", rekao je al-Maliki novinarima istaknuvši da Irak nije samo posrednik na ovim razgovorima u Bagdadu nego je "glavna strana koja vodi dijalog".
"Mi ne želimo da se Irak pretvori u bazu terorističkih organizacija koje štete Iraku i njegovim susjedima. Mi želimo da i druge zemlje zauzmu takvo stajalište, posebice susjedne i one u regiji", kazao je on, a prenijela je agencija dpa.
Na čelu izaslanstva SAD-a i Irana bili su veleposlanici dviju zemalja u Iraku, Ryan Crocker i Hassan Kezemi Qumi. Visoki irački diplomati i dužnosnici ministarstva vanjskih poslova također su nazočili razgovorima.
Iranski dužnosnici izjavljivali su prije sastanka da je Iran zabrinut zbog sve većeg pritiska SAD-a i optužbi da je Teheran odgovoran za vjersko nasilje u Iraku. Također su kazali da Iran smatra da su američke snage odgovorne za nasilje.
Iranski ministar vanjskih poslova Manouchehr Mottaki ranije je rekao novinarima da će predstavnici njegove zemlje objasniti SAD-u pogreške koje su napravili u Iraku.
Američki veleposlanik u Bagdadu izjavio je nakon susreta u bagdadskoj Zelenoj zoni da su on i njegov iranski kolega postigli široki sporazum glede politike prema Iraku tijekom četverosatnih razgovora.
Veleposlanik Cocker rekao je da je Iran predložio uspostavu "trilarealnog sigurnosnog mehanizma" koji bi uključivao SAD, Irak i Iran. Prema njegovim riječima, taj će prijedlog trebati razmotriti u Washingtonu.
On je poručio Irancima da njihova zemlja treba zaustaviti naoružavanje, financiranje i obučavanje militanata.
"Radi se o akcijama, ne samo načelima, i ja sam Irancima izložio određenu zabrinutost zbog njihova ponašanja u Iraku i potpori paravojnim snagama koje se bore protiv iračkih i koalicijskih snaga", rekao je Cocker na konferenciji za novinare, a prenio je AP.
"Činjenica je da puno eksploziva i streljiva koje koriste te skupine dolaze iz Irana... Takve aktivnosti... moraju prestati i... očekujemo rezultate", dodao je.
Prema njegovim riječima, razgovori su bili usredotočeni samo i jedino na Irak.
Američki veleposlanik je izjavio da iransko izaslanstvo nije izravno odgovorilo na optužbe nego je samo izrazilo svoju potporu iračkoj vladi.
Susret američkog veleposlanika Crockera i njegovog iranskog kolege Kazemija bio je prvi službeni sastanak na toj razini između dviju zemalja od prekida diplomatskih odnosa 1980.