Blunt je na tribini u Srpskom medija centru, u Čaglavici kod Prištine, rekao da "nema budućnosti Kosova bez nove rezolucije Vijeća sigurnosti UN" i izrazio očekivanje da Rusija neće uložiti veto na rezoluciju koja se temelji na Ahtisaarijevu planu.
"Moja vlada iskreno vjeruje da je Ahtisaarijev plan jedini put napretka i zato snažno podržava proces koji se odvija u New Yorku", rekao je britanski diplomat.
Ne dođe li do usvajanja nove rezolucije o konačnom statusu Kosova, to će nas odvesti na sasvim drugačiji teren, kazao je Blunt dodajući da možda postoje i neke druge mogućnosti osim Ahtisaarijeva plana koje mora uzeti u obzir Vijeće sigurnosti UN-a ako Rusija uloži veto.
Na pitanje novinara razmišlja li Britanija o svojoj eventualnoj odgovornosti ako Srbi napuste Kosovo u slučaju neovisnosti, Blunt je kazao da ne može reći hoće li srpska zajednica ostati, ali da će njegova vlada učiniti sve da Srbi ostanu na Kosovu i da ne bude prisilnog iseljavanja.
Zamjenik kosovskog premijera Lutfi Haziri ponovio je da se vlada zauzima za neovisnost Kosova i izrazio uvjerenje da postoje i drugi načini da se dođe do konačnog statusa, ako Vijeće sigurnosti UN ne usvoji novu rezoluciju. Haziri je dodao kako će Srbija biti odgovorna ako se rezolucija ne usvoji.
Prema njegovim riječima, ne prijeti opasnost od novih oružanih sukoba na Kosovu, jer su, kako je rekao, ratovi završeni 10. lipnja 1999. godine.
Čelnik Srpskog pokreta otpora Kosova Momčilo Trajković kazao je je da je Ahtisaarijev plan rješenje koje se "donosi preko koljena" i nije prihvatljivo za Srbe. Srbi neće prihvatiti nikakvo nametnuto rješenje, a bojkot kosovskih institucija su naučili od svojih susjeda Albanaca, dodao je Trajković.
Prema njegovim riječima, nametnuto rješenje nije rješenje, nego otvaranje procesa permanentne krize.
Trajković je ocijenio da je potrebno najmanje 10 godina protektorata EU na Kosovu kako bi Srbija i Kosovo došli do Europske unije.
(Hina) xbb ybr