"Slovačka se zalaže za nastavak proširenja EU, on je neizbježan", rekao je Fico pozdravljajući u ime slovačke vlade dvjestotinjak sudionika iz trideset i jedne zemlje i europskih institucija, među kojima je i predsjednik Hrvatskog sabora Vladimir Šeks, koji su se u petak u Bratislavi okupili na dvodnevnoj konferenciji predsjednika parlamenata EU i zemalja kandidata.
"Mi ne zagovaramo ponovno pregovaranje o ustavnom sporazumu već da se dogovorimo o nekim manjim promjenama i sačuvamo osnove. Jedan od nepromijenjenih prioriteta (koji se mora sačuvati) je proširenje", rekao je Fico, naglasivši da "proširenje ne treba povezivati s ratifikacijom ustavnog sporazuma".
Fico je naglasio da proces proširenja na one zemlje koje imaju europsku perspektivu može donijeti samo nešto pozitivno, te da će rezultirati prosperitetom.
Govoreći o Kosovu, on je rekao da je važno da međunarodna zajednica nastavi usvajati standarde kako bi rješenje pitanja Kosova bilo uspješno, ali je naglasio da je kod problema Kosova "važno uzeti u obzir i osjetljive argumente srpske strane".
"Dugoročno rješenje za Balkan leži u integraciji u Europu", zaključio je slovački premijer.
Skup na kojem će se razgovarati o glavnim pitanjima i izazovima s kojima se suočava Europska unija, otvorio je predsjednik slovačkog parlamenta Pavol Paška, naglasivši da je ključna tema dvodnevnog sastanka budućnost Europe a budućnost se mora između ostaloga zasnivati i na proširenju.
"Europska unija mora naći apsorpscijsku sposobnost za one zemlje koje su danas gosti ovoga skupa", rekao je Paška misleći pritom na zemlje kandidatkinje koje su također pozvane na skup.
Predsjednici parlamenata EU sastaju se na redovitoj razini jednom godišnje, a Hrvatska na tim skupovima sudjeluje od 2005. kada je dobila status kandidatske zemlje.
Paška je dodao da je Slovačka spremna pružiti pomoć zemljama koje su u procesu pristupanja i zainteresirane za ulazak u EU.
Slovački govornici naglasili su da je njihova zemlja razočarana zbog prekida procesa ratifikacije europskog ustava, koji je zahvaljujući njemačkom predsjedništvu ponovno stavljen na dnevni red.
Osim o budućnosti Europe, što je prva od pet tema ovoga skupa, predsjednici parlamenata razgovarat će i o međuparlamentarnoj suradnji, podizanju nacionalne europske svijesti, pomoći parlamentima tranzicijskih zemalja te o Ukrajini.
O pitanjima koja se tiču budućnosti EU, prije svega donošenju novog institucionalnog okvira koji bi trebao omogućiti učinkovito funkcioniranje proširene EU kao i nova proširenja, govorit će i predsjednik Hrvatskog sabora.
Proces institucionalnih reformi od osobite je važnosti za Hrvatsku kao državu kandidatkinju koja za ciljnu godinu pristupanja u EU ima 2009., što je i zadnji rok za donošenje novog europskog ustavnog ugovora.
Vladimir Šeks, osim sudjelovanja na konferenciji, trebao bi se tijekom dana i susresti s predstavnicima hrvatske nacionalne manjine u Slovačkoj, a najavljeni su i neki bilateralni susreti.