Jedna od novina koje donosi taj zakonski prijedlog jest i ta da građanima za gradnju obiteljskih kuća brutopovršine do 400 četvornih metara, kao i poljoprivrednici za poljoprivredne zgrade do 600 četvornih metara, više ne će trebati lokacijska i građevna dozvola, nego samo rješenje o uvjetima gradnje, za što će trebati priložiti jedino idejni projekt.
Tim zakonom se pojednostavljuje proces prostornog uređenja i gradnje te izdavanje dozvola, a u njemu su prvi put na jednom mjestu prostorno uređenje i gradnja te uređena i pitanja urbane komasacije, objasnila je ranije ministrica zaštite okoliša, prostornog uređenja i graditeljstva Marina Matulović-Dropulić.
"Građanima će za kuće do 400 četvornih metara trebati samo rješenje o uvjetima gradnje i idejni projekt, više ne će trebati trošiti na detaljne projekte, a onda saznati da ne mogu graditi", istaknula je ministrica.
Novina zakona je i da izdavanje rješenja o uvjetima gradnje i dozvole više ne će biti u nadležnosti ureda državne uprave, već će svi veliki gradovi, odnosno svi gradovi s više od 35.000 stanovnika, imati posebne upravne odjele koji će izdavati te dozvole.
Novi zakon pojednostavljuje i smanjuje broj prostornih planova, za gradove više ne predviđa generalne urbanističke planove, već urbanističke planove uređenja neizgrađenog građevnog zemljišta i obnove gradskih središta, a posebne se odredbe odnose i na zaštićena područja od posebnog interesa za državu.
Na sutrašnjoj sjednici zastupnici će također glasovati o točkama dnevnog reda o kojima je završila rasprava.
(Hina) xbdj yvkn