Lugovoj je rekao kako javno obećava da će objaviti priopćenje koje će biti "prava senzacija za javno mišljenje u Britaniji" i koje bi "moglo bitno izmijeniti shvaćanje događaja povezanih s osobama iz Rusije koji su boravili u Britaniji posljednjih nekoliko godina", prenio je Interfax. Zapadnjačke je medije okrivio što su ga prikazali kao sumnjivca u slučaju Litvinenkova ubojstva, dodavši kako ga je posebno šokirala činjenica da "britansko pravosuđe nije iznad takvih nagađanja".
Ruska novinska agencija citirala je ured glavnog ruskog tužitelja koji je kazao kako Lugovoja ne namjerava izručiti britanskim vlastima.
"Prema ustavu Ruske Federacije, ruski državljani ne mogu biti izručeni trećoj zemlji, a Lugovoj je državljanin Rusije", kazao je izvor ruskog glavnog tužiteljstva. Ovaj je politički slučaj odnose Londona i Moskve doveo na najnižu razinu od razdoblja Hladnoga rata.
Mnogi su ruski političari izrazili skepticizam u pogledu prirode optužnice. Konstantin Kosačjov, predsjednik Odbora za vanjske poslove donjeg doma ruskog parlamenta u programu televizije Vesti-24 upozorio je na moguć diplomatski jaz.
"Ako zaključimo da su optužbe rezultat političkih, a ne zakonskih odluka, to će svakako utjecati na naše odnose u najnegativnijem smislu", rekao je. "Ako naši britanski partneri budu u stanju dokazati da su njihove optužbe prema ruskome državljaninu legalno utemeljene, tada ćemo ih morati prihvatiti."
Predsjednik dume Boris Gryzlov pohvalio je odluku glavnog ruskog tužitelja koji je odbio izručiti Lugovoja, kazavši novinarima kako će članovi dume "kao njezini zastupnici i dalje biti čuvari ruskoga zakona."