Istraživanje o stajalištima Europljana prema pušenju provedeno je između 6. listopada i 8. studenoga prošle godine u 27 zemalja članica, jednoj od zemalja kandidata Hrvatskoj, te na sjevernom Cipru, turskom dijelu otoka, koji ne kontrolira vlada u Nikoziji. Anketirano je ukupno 28.584 osobe, a u Hrvatskoj, gdje je ispitivanje provela agencija PULS, tisuću ljudi.
Istraživanje pokazuje da je najmanje obzira prema trudnicama utvrđeno u Hrvatskoj - samo 49 posto ispitanih reklo da nikada ne puši u kući nazočnosti trudne žene.
Najviše obzira pokazuju pušači u Litvi (94 posto), Latviji, Malti i Slovačkoj (91 posto), a nešto obzirniji od Hrvata su Danci (55 posto), Španjolci (58 posto) i Austrijanci (61 posto).
Obzir prema trudnicama u prosjeku je nešto veći nego prema djeci i ostalim nepušačima. Postotak onih koji su odgovorili da puše u automobilu u društvu djeteta kreće se od jedan posto (Estonija i Švedska, u Danskoj je takvih 17 posto, a najviše ih je u Hrvatskoj - 19 posto.
Oko polovice ispitanika odgovorilo je da su u njihovoj kući ne puši. Postoci se kreću od 83 posto u Finskoj, a najviše se puši u hrvatskim domaćinstvima - samo 17 posto ispitanika odgovorilo je da su u njihovim stanovima i kućama ne puši.
U prosjeku 22 posto ispitanih je odgovorilo da pušenje u kući ne dopuštaju nikome.
Uvjerljiva većina europskih građana podržava čvrstu politiku u borbi protiv pušenja i zauzima se za zabranu pušena u uredima i na javnim mjestima, pokazuju rezultati Eurobarometra.
"Jako me veseli što je javna potpora zabrani pušenja uredima i na javnim mjestima tako visoka. To može samo pojačati nastojanja da radna mjesta i javna mjesta budu oslobođena od duhanskog dima do 2009. godine", rekao je povjerenik Kyprianou, koji je najavio da će EU 31. svibnja, na svjetski Dan nepušenja, pokrenuti protupušačku kampanju "Pomoć za život bez duhana".