Predavanje je priređeno u povodu proslave 400. obljetnice Klasične gimnazije u Zagrebu, koju su osnovali isusovci, a počela je radom na Katarinskom trgu u Gornjem gradu, tadašnjem Gradecu, 3. lipnja 1607.
Akademik Batušić je naglasio kako su gimnazijalci u 166 godina rada pod vodstvom profesora isusovačkog reda izveli oko 400 predstava, svake godine dvije do tri. U početku su predstave izvođene na latinskom, a poslije često s umetcima na hrvatskom, pa i na hrvatskom jeziku (ilirskom ili domaćem, kako se tada govorilo, ali jednom je izrijekom naglašeno da je predstava izvedena na hrvatskom).
Zanimljivo je da su zabilježeni naslovi predstava i sudionici, ali nikad autor teksta. Dramski su tekstovi najvećma bili iz biblijske povijesti, zatim teme iz klasične povijesti ili mitologije, poučne teme i drame iz hrvatske povijesti, kazao je akademik Batušić.
Na žalost, samo je jedna od tih drama, koja je i tiskana, sačuvana, a ostale su izgubljene, dodao je.
U isusovačkom kolegiju drame su izvođene svake godine od 1607., kad je Klasična gimnazija počela radom, pa do 1773., kad je ukinut isusovački red. Predstave su bile javne i prikazivane su na deset mjesta u Gradecu i na Kaptolu, a gledatelji su bili ostali đaci, roditelji, profesori te građani koje je kazalište zanimalo.
Nakon ukinuća isusovačkog reda nastaje 20-godišnja praznina, a predstave se nastavljaju izvoditi 1792., kazao je uz ostalo akademik Nikola Batušić