Hrvatski predsjednik u subotu je održao govor na sastanku Skupine G11, koji se održava u Kongresnom centru Kralj Husein na Mrtvom moru, na marginama Svjetskog gospodarskog foruma za Bliski istok.
"Demokracija ne smije biti nametnuta, nego mora biti odraz i izraz slobodno izražene volje građana svake pojedine zemlje, a svaki demokratski model mora voditi računa i o specifičnostima zemalja u kojima se realizira", istaknuo je hrvatski predsjednik, podsjećajući da demokracija mora postojati i u međudržavnim odnosima.
"Zagovaranje apsolutne slobode miješanja u unutarnje stvari drugih pod krinkom borbe za demokraciju" je neprihvatljivo, nastavio je.
Gospodarska liberalizacija je važna, rekao je Mesić, a zemlje u razvoju računaju na pomoć izvana kako bi mogle osigurati vlastiti razvoj i približiti se ostvarenju svojih reformskih ciljeva.
"Razvijene zemlje, ulažući u one manje razvijene, zapravo rade u svoju korist", istaknuo je.
Hrvatska se, podsjetio je Mesić, priključila G11, skupini koja okuplja države s nižim srednjim dohotkom, iako "se ne uklapa potpuno u kriterije" na osnovi kojih je G11 formirana.
"Pridonoseći razvoju, naše zemlje daju i nezaobilazan doprinos jačanju mira i sigurnosti u svjetskim okvirima (...) a ujedno daju doprinos i borbi protiv globalnog terorizma", smatra hrvatski predsjednik.
"Činjenica da se danas ponovno sastajemo, i to uz Svjetski gospodarski forum, svjedoči o tome da nas svijet treba", zaključio je Mesić.
Sastanak skupine G11 otvorio je jordanski kralj Abdulah II koji je u svom govoru rekao da zemlje članice skupine imaju vitalne zajedničke interese a to su jačanje mira i napretka u 21. stoljeću.
"Uspjeh je u našem interesu, ali ne samo našem "već i šire međunarodne zajednice, rekao je jordanski kralj.
Četiri prioritetna cilja skupine, nastavio je, su smanjenje dugova, razvoj trgovine, investicije i ciljana potpora G8, skupine osam najrazvijenijih zemalja svijeta, istaknuo je Abdulah II, te najavio da bi se do kraja godine predstavnici G8 I G11 trebali na sastanku u Berlinu dogovoriti o uspostavi institucionalnih veza između dviju skupina.
Skupine G11 osnovana je prošle godine na inicijativu jordanskog kralja Abdulaha II i okuplja zemlje osrednjih prihoda (Hrvatska, Jordan, Ekvador, Gruzija, Honduras, Indonezija, Maroko, Pakistan, Paragvaj, Šri Lanka i Tunis) radi zajedničkog nastupa u pitanjima od međunarodnog interesa kao što su pregovori o trgovini, povećanju izravne pomoći i olakšanju tereta dugova.
Prvi sastanak na vrhu G11 održan je prošle godine na marginama 61. zasjedanja Opće skupštine UN-a, a tijekom prve godine Skupinom je predsjedao Jordan.
U završnoj deklaraciji, tzv. 'bijelom dokumentu', članice G11 istaknule su potrebu daljnje suradnje u području trgovine, investicija, komunikacije, informatike i turizma, jer upravo su to, kako je istaknuto, osnove za daljnje jačanje međusobne suradnje.
Najveća potpora Skupini, prema završnoj deklaraciji, je skupina G8 s kojom već postoji dobra suradnja.
Sljedeći sastanak skupine G11 održat će se 2008. godine na marginama Opće skupštine UN-a kada će se izabrati nova zemlja predsjedateljica a do tada će skupinu voditi Jordan.