U pisanju više od 6500 natuknica sudjelovali su eminentni znanstvenici pravnih fakulteta u Zagrebu, Splitu, Rijeci i Osijeku, stručnjaci u području pravosuđa, gospodarstva, bankarstva, društvenih djelatnosti, stručnih službi i uprave te nastavnici bogoslovnog, politološkog, ekonomskog, pomorskog i prometnog fakulteta i drugih visokoškolskih ustanova.
Leksikon, na 1872 stranice, kako ističe nakladnik, pruža iscrpan pregled pravne znanosti, njenih disciplina, kategorija i teorija te povijesti prava i pravnih sustava, a obrađuje i suvremene teme.
Obrađena su područja kao što su vojno pravo, europsko pravo, pravo osiguranja, parlamentarni sustav, demokratski i višestranački život, reforma pravosuđa, sloboda medija, suzbijanje korupcije te životopis znamenitih pravnika - pravnih povjesničara, teoretičara i državnih reformatora.
Povijest nastanka Leksikona seže u 1988., kad je s Pravnim fakultetom u Zagrebu bio zaključen ugovor o izdavanju Pravne enciklopedije, koji je 1991. zbog korijenitih promjena hrvatskoga prava obustavljen.
Potkraj 2002. Leksikografski zavod pokrenuo je projekt izradbe Pravnoga leksikona, u koji su se uključila 152 stručnjaka i znanstvenika.
Pravni leksikon namjenjen je kako pravni vodič pravnicima, sucima, odvjetnicima, državnim službenicima i javnim djelatnicima, nastavnicima i studentima pravnih fakulteta, a dat će pouzdanu informaciju i čitateljima koji nisu pravnički obrazovani.
U predstavljanju Pravnog leksikona, kako je najavljeno, sudjelovat će hrvatski predsjednik Stjepan Mesić, dekan zagrebačkog Pravnog fakulteta Josip Kregar, glavni urednik izdanja i njegov zamjenik Vladimir Pezo i Mihajlo Dika te glavni ravnatelj Leksikografskog zavoda Tomislav Ladan.